adozona.hu
Az internetes vásárlás változásai 2021-ben
//adozona.hu/afa/Internetes_vasarlas_valtozasai_2021ben_IPZWWJ
Az internetes vásárlás változásai 2021-ben
Bizonyára sokunkkal előfordult már, hogy globalizálódott világunkat kihasználva az interneten vásároltunk meg egy terméket, méghozzá nem belföldről, hanem külföldről, élve a nagyobb kínálat és a kedvezőbb árak nyújtotta lehetőséggel. A koronavírus beköszöntével pedig a webáruházak forgalma még inkább nőtt. A pandémiára tekintettel fél évvel elhalasztva, 2021. július 1-jétől azonban elveszhetnek az internetes vásárláson nyert forintok, hiszen szigorodnak az áfaelőírások.
A módosítások bevezetésének nem titkolt célja, hogy a harmadik országból rendelt termékek vonatkozásában tapasztalt csalásokat megelőzzék, illetve minél szélesebb körben megvalósuljon a fogyasztási helyen történő adóztatás elve.
Távértékesítés 2021. június 30-ig
A jelenlegi jogszabályi környezetben a közösségi országokból rendelt termékek, illetve a tagállami webáruházak hátrányos helyzetben vannak a harmadik országbeli platformokkal és termékekkel szemben, ugyanis ez utóbbiaknál áfamentesség alkalmazható 22 euró összeghatárig, míg közösségi viszonylatban a kedvezmény lehetősége nem áll fenn. Emellett az egyes tagállamok esetén is különböző áfakulcsok léteznek, így maguk az egyes tagállamok egymással szemben is versenyelőnyben vannak.
Közösségi viszonylatban, amennyiben egy belföldi magánszemély interneten megrendel egy terméket, az ügyletre a távértékesítés szabályait kell alkalmazni, melynél a teljesítés helye az a hely, ahol a termék megérkezésekor van, azaz a fogyasztási helyen fog adózni. Abban az esetben van lehetőség a fenti szabálytól való eltérésre, azaz az indulási hely áfájával adózni, ha a távértékesítésből származó bevétel 35 000 euró alatt marad (a célország szerinti értékhatárt kell figyelembe venni, hazánkban jelenleg ennyi) egy naptári évben.
Olvassa el az Adózóna 2021-es változásokkal kapcsolatos egyéb írásait, valamint a HVG Adó 2021 különszámát is! |
Harmadik országbeli webáruházból történő rendeléskor viszont nem kell áfát fizetni 22 euró alatt, így nagy az eshetősége, hogy ugyanazon termék, még a magasabb szállítási költség mellett is, kedvezményesebben beszerezhető tagállami társánál. A bűvös értékhatár felett 27 százalékos áfával kell számolnunk.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a 2021. július 1-jétől hatályba lépő távértékesítési előírásokat, valamint az Egyesült Királyság webáruházaiból történő rendelésekre vonatkozó szabályokat!
Hozzászólások (0)