Ingyenes oktatás, képzés, ismeretterjesztő vagy reklámcélú előadás adózásáról – II. rész

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

Az egyes oktatások, képzések jövedelemadó terheinek korábbi cikkben történt vizsgálatán túl érdemes ezen képzések forgalmi adózási kezelését is tisztázni. Jelen cikkben erre teszünk kísérletet.

Forgalmi adózási szempontból a kérdés vizsgálatakor elsőként azt kell meghatározni, hogy az adott képzést az adóalany igénybe veszi-e vagy esetleg nyújtja.

Igénybe vett képzések

Ezen képzések esetében áfakérdés akkor merül fel, ha az szolgáltatást igénybe vevő adóalany a képzésről áfás számlát fogad be. Az áfatörvény szabályai szerint az adóalanyt abban az esetben illeti meg az adólevonási jog, ha a szolgáltatást adólevonásra jogosító tevékenysége érdekében veszi igénybe. Ilyen esetekben egy esetleges adóhatósági ellenőrzés elsősorban arra kíváncsi, hogy egy adott képzés (például soft skill tréning), hogyan fogja szolgálni az adóalany gazdasági érdekét. Emellett folyamatosan problémaforrás az is, ha az adott képzésről kiállított, több tételből álló számlát fogad be az adóalany, ha például az adott oktatási (tréning) csomag más szolgáltatást is tartalmaz (például étkezés, szállás stb.).

Cikksorozatunk első részét itt olvashatja el!

Ugyanakkor jelen cikk témája az ingyenes képzések kezelése, amelyek vonatkozásában a szolgáltatást igénybe vevő adóalany oldalán áfakérdés nem merül fel. Annál inkább megfogalmazódnak forgalmi adózási kérdések az adóalany által nyújtott ingyenes képzések kapcsán.

Az adóalany által nyújtott képzések

Kevesebb nehézséget generálnak a belső képzések, hiszen azok vonatkozásában viszonylag ritkán fogadnak be számlát az adóalanyok, de még ritkábban merül fel igény ilyen képzések esetén a számlakibocsátásra. Ugyanakkor az áfatörvény nem ennyire megengedő. A 14. § (2) bekezdése szerint: „Szintén ellenérték fejében teljesített szolgáltatásnyújtás, ha az adóalany saját vagy alkalmazottai magánszükségletének kielégítésére vagy általában, vállalkozásától idegen célok elérésére másnak ingyenesen nyújt szolgáltatást, feltéve, hogy a szolgáltatáshoz kapcsolódóan az adóalanyt egészben vagy részben adólevonási jog illette meg”. A belső képzések (például betanítás, on-boarding training, egyéb képzések) általában a cég érdekét szolgálják, de olyan esetben, amikor a tréning esetleg magánszükséglet kielégítését szolgálja, akkor felmerülhet adófizetési kötelezettség a képzés tekintetében. Persze érdekes jogértelmezési kérdés, hogy például egy soft skill tréning a cég, vagy az alkalmazott magánszükségleteit szolgálja-e, pláne akkor, ha a megszerzett tudást, tapasztalatot bármire használhatja a képzésben részt vevő munkavállaló.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben rámutatunk az áfatörvény egyik fontos jogszabályhelyére!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíjalap

Széles Imre

tb-szakértő

Taxi – cégautóadó és bérbeadás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink