hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hibás számlák javítása: amit lehet, és amit nem

  • adozona.hu
1

Hogyan lehet javítani a rossz teljesítési dátummal, illetve hiányos adattartalmú számlákat? – kérdezték olvasóink. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.

"Ügyfelem februárban kiállított 400 darab kimenő számláján helytelen teljesítési időt tüntetett fel. Az összes számlán ugyanazt a két dátumot cserélte fel, azaz mind a 400 darab számlán 02.28-a helyett 02.20-át kellett volna írnia. Azt a tanácsot kapta, hogy állítson ki egy számlával egy tekintet alá eső okiratot, melyen szerepel a kiállító (ügyfelem) neve, székhelye, adószáma és a szöveg, amely utal a helyes és helytelen teljesítési időpontra. A vevő nevét nem tüntetné fel a bizonylaton, csak a kiállított számlák -tól, -ig sorszámát (a fent említett 400 darab számla kezdő és utolsó sorszámát) írná rá,. Ezt az okiratot küldené tovább a 400 helytelenül kiállított számla címzettjének. Elfogadható ez a megoldás?" – kérdezte olvasónk.

Szakértőnk közölte, hogy nem fogadható el ez a megoldás, a helytelen számlákat egyesével kell helyesbíteni, nem lehet egyetlen dokumentumon korrigálni az összes számlát.

A számlával egy tekintet alá eső okirat egyébként alkalmazható, de 400 darab számlával egy tekintet alá eső okiratot kell kibocsátani (amelyek adattartalma az eredeti számlára való hivatkozást nem számítva ugyanaz lesz: a helytelen teljesítési időpont helyett a helyes teljesítési időpont meghatározása).

Az áfatörvény 170. paragrafusának (1) bekezdése szerint a számlával egy tekintet alá eső okiratnak tartalmaznia kell
 
– az okirat kibocsátásának keltét;
– az okirat sorszámát, amely az okiratot kétséget kizáróan azonosítja;
–  hivatkozást arra a számlára, amelynek adattartalmát az okirat módosítja;
– a számla adatának megnevezését, amelyet a módosítás érint, valamint a módosítás természetét, illetőleg annak számszerű hatását, ha ilyen van.

Másik olvasónk részéről az a kérdés vetődött fel a számla helyesbítésével kapcsolatban, hogy ha egyes szállítók nem tüntették fel a vevő cég adószámát a 100 ezer forintot meghaladó áfatartalmú számláikban, hogyan kell javítani a bizonylatokat. A hiba javítható sztornó és új számla kiállításával, valamint a számlával egy tekintet alá eső okirat kiállításával is. Elviekben a helyesbítő számla alkalmazása sem kizárt, de azt annak elsődleges rendeltetése okán az eredeti számla adóalapjának vagy adóösszegének módosítására kell alkalmazni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Dia76

Van egy számlám amiről el kell számolnom de rossz a vevő neve, viszont a számla 2018. március 31. napján lett kiállítva és azt mondják nem cserélik ki mert május 16. van és lejárt az időm. Mit tehetek ilyen esetben, mert ugye a számlámat nem fogják elfogadni?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA adószám alatt utólagos engedmény

Bunna Erika

adótanácsadó

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink