EUB-döntés magyar áfa-visszatérítési ügyben – részletek, következtetések

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

Több sajtóközlemény is megjelent egy a közelmúltban született, magyar vonatkozású európai bírósági ügyről. A teljes ítélet közzététele után érdemes részletesen is elemezni ezt a rendkívül érdekes esetet.

Az alapeljárás és a bíróság által vizsgált jogkérdés

A C‑746/22. sz. ügyben egy szlovák társaság (Slovenské Energetické Strojárne a.s.) külföldi adóalanyként igényelte vissza a rá hárított áfát Magyarországon. A társaság az Újpesti Erőműben végzett szerelési, telepítési munkát. E célból különféle termékeket szerzett be Magyarországról, és különböző szolgáltatásokat vett igénybe Magyarországon. A körülbelül 37 millió forintnyi áfa visszaigénylése érdekében kérelmet nyújtott be a NAV-hoz (a Magyarországon ELEKÁFÁNAK nevezett eljárásnak megfelelően).

Ezen eljárásban központi szerepe van az elektronikus kapcsolattartásnak, mivel az adóhatóság a kérelmező által megadott e-mail-címen tud kommunikálni az adóalannyal. (A legtipikusabb hiba, hogy a kérelmezők nem fordítanak megfelelő figyelmet erre, és ezáltal elmulasztják megválaszolni a megadott e-mail-címre érkezett, adóhatóság által küldött felhívásokat.) Ebben az esetben is ez történt: az adóhatóság kiegészítő információkat kért, amire egy hónapon belül nem kapott választ (az áfatörvény és az irányelv szerint is egy hónapi határidőt kell a hiánypótlásra biztosítani), majd („további érdeklődés hiányában”) az adóhatóság megszüntette az eljárást, azzal az indokkal, hogy a társaság nem adta meg az e hatóság által kért adatokat, és a rendelkezésre álló adatok alapján nem volt lehetséges az e kérelem alapjául szolgáló tényállást a megkövetelt pontossággal megállapítani.

Az Adózóna áfával kapcsolatos további cikkeit ITT találja. "EÁfa 2024; a digitális adózás új korszaka" című webináriumunkat ITT vásárolhatja meg; "Nemzetközi ügyletek áfája", valamint "Áfa – speciális esetek" című kiadványainkat ITT rendelheti meg kiadói kedvezménnyel.

A határozattal szemben a társaság fellebbezést nyújtott be, amelyhez viszont már csatolta azokat az iratokat is, amelyeket az elsőfokú adóhatóság kért. A másodfokú adóhatóság ugyanakkor az Art. 124. §‑ának (3) bekezdésére hivatkozva megállapította, hogy a jogorvoslati eljárásban már nem lehetséges új bizonyítékokat előterjeszteni (ha a fellebbezőnek tudomása volt ezekről a bizonyítékokról az elsőfokú határozat meghozatala előtt), így elutasította a fellebbezést.

Az ügy természetesen a bíróság elé került, és a Fővárosi Törvényszék az előzetes döntéshozatalra három kérdést utalt az Európai Unió Bíróságához.

Az első két kérdést egymással összefüggőként kezelve a bíróság azt vizsgálta meg, hogy a héasemlegesség elveivel ellentétes-e azon szabályozás, amely megtiltja, hogy „a héa‑visszatérítés iránti kérelmet benyújtó adóalany a másodfokú adóhatósághoz előterjesztett fellebbezés szakaszában adja meg az elsőfokú adóhatóság által kért […] azon kiegészítő információkat, amelyeket ez az adóalany az említett irányelv[ben] […] előírt egy hónapos határidőn belül nem adott meg az elsőfokú adóhatóságnak. Ez a bíróság ebben az összefüggésben arra is választ keres, hogy ez a határidő jogvesztő határidőnek minősül‑e, és ha igen, akkor ez a jogvesztés összeegyeztethető‑e a Charta 47. cikkével.”

A harmadik kérdés szerint „a 2008/9 irányelv 23. cikkét úgy kell‑e értelmezni, hogy azzal ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, amelynek értelmében az adóhatóságnak meg kell szüntetnie a héa‑visszatérítési eljárást, ha az adóalany az előírt határidőn belül nem adta meg az e hatóság által az ezen irányelv 20. cikke alapján kért kiegészítő információkat, és ezen információk hiányában a héa‑visszatérítés iránti kérelem nem bírálható el.”

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az EUB döntésének részleteit és az ítélet alapján levonható következtetéseket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. ügyvezetőjének elhalálozása

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Építményi jog adóvonzatai

Nagy Norbert

adószakértő

Egyéb kifizetett összeg adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink