hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szorul a hurok a nagy adóelkerülők körül! Így menekülhetnek meg

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

Négy hónapig még rendkívül kedvező feltételek mellett lehet hazahozni és legalizálni a külföldi bankszámlákon tartott összegeket, amelyeknek eddig a töredékét helyezték el az érintettek az eltitkolt jövedelmek kifehérítését szolgáló stabilitás megtakarítási számlákon (smsz). A külföldi bankszámlákon tartott összegek hazahozatalára és kifehérítésére ösztönöz az is, hogy 2017 szeptemberétől már a magyar adóhatóság is értesülni fog a más országokban – köztük több kedvelt adóparadicsomban – elhelyezett adózatlan jövedelmekről.

Tavaly mintegy 53 milliárd forintot fizettek be smsz-re, akik kihasználták az adóamnesztiát. Ez az összeg jóval elmarad attól, amire korábban számítottak a jogalkotók. Piaci szakértők becslése szerint éves szinten 250-300 milliárd forintra tehető a magyar állampolgárok által külföldre menekített vagyon értéke; ennek alapján az elmúlt tizenöt-húsz évben nagyjából 2500 milliárd forint hagyhatta el az országot.

Július elsejéig kivételesen kedvező feltételek igénybevételével lehet hazahozni, és legalizálni a külföldi bankszámlákon dekkoló összegeket egy tavalyi törvénymódosítás révén.

Megkezdődött az adatgyűjtés

A külföldi bankszámlákon tartott összegek hazahozatalára és kifehérítésére ösztönöz az az automatikus adatcserére vonatkozó megállapodás is, amelyet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) oldalán közzétett lista szerint eddig 79 ország írt alá.

A megállapodásban részt vevő államok automatikusan küldenek majd adatokat évente egyszer a bankszámlákról, értékpapírszámlákról, biztosításokról és egyéb befektetésekről.  Az OECD oldalán lévő lista szerint 2016. január 1-jétől 54 ország gyűjti az adatokat. Elsőként 2017 szeptemberében szolgáltatnak adatokat a 2016. évre vonatkozóan a számlatulajdonos illetősége szerinti ország adóhatóságának. Ezek között az országok között van egyebek mellett Belgium, a Kajmán-szigetek, Ciprus, a Feröer-szigetek, Liechtenstein, Luxemburg, a Seychelles- szigetek és Magyarország is.

Azokról a nagy összegű adózatlan pénzekről tehát, amelyek az adatcsere-egyezményt aláíró országokban vannak, a jövőben a magyar adóhatóság is értesülni fog. Várhatóan a kapott adatokat a tulajdonosok nyilvántartásban szereplő adataival, bevallásaival összevetve indulhatnak majd ezzel összefüggésben adóhatósági ellenőrzések. Ha a vizsgálatok eredményeképpen adóhiányt, adóbírságot, késedelmi pótlékot állapít meg a NAV – amennyiben bebizonyosodik, hogy a kérdéses számlákon tartott pénz adózatlan jövedelem –, arra akár a teljes megtakarítás rámehet.

Egyes országok, mint például Ausztria és Svájc 2016-ról még nem gyűjtenek adatokat. Ők 2018 szeptemberében értesítik egyebek között a magyar adóhatóságot a náluk kezelt pénzforgalmi számlákra, befektetésekre vonatkozóan, vagyis 2017. évi adatokat közölnek elsőként.  A késleltetve jelentő országokban tartott pénzek tulajdonosai tehát, ha még idén smsz-en helyezik el a megtakarításaikat, akkor arról már nem kap jelentést 2018-ban a NAV.

Mi is az smsz?

A 2013. július 26-án kihirdetett törvénymódosítás rendelkezései szerint stabilitási megtakarítási számlán keresztül legalizálni lehet a készpénzben vagy külföldön tartott adózatlan jövedelmeket.

Stabilitás megtakarítási számlát befektetésekkel foglalkozó hitelintézeteknél nyithat bármely magánszemély. A számlanyitáskor minimum 5 millió forintot kell befizetni a számlára. Ezt követően újabb befizetés már nem teljesíthető ugyanarra a számlára, több számla azonban nyitható.

A számla egy stabilitás megtakarítási értékpapírszámlából és egy stabilitás megtakarítási pénzszámlából áll. Az smsz-enlévő összegből a hitelintézet állampapírt vesz, amellyel a törvényalkotó célja az ország külföldi pénznemben fennálló tartozásának csökkentése. A stabilitás megtakarítási pénzszámla egyenlege után nem nyújthat kamatot a számlavezető.

Az smsz-en lévő összeg után akkor keletkezik adófizetési kötelezettség, amikor a számlatulajdonos részére a számláról a számlavezető kifizetést teljesít.

A törvény tavalyi módosítása szerint a 2015.07.01. – 2016. 07. 01. között nyitott smsz-ek esetén igen kedvező feltételekkel, már egy év eltelte után csupán 10 százalékos mértékű adó megfizetése mellett kivehető a pénz. Ha a pénzfelvételre ennél korábban kerül sor, akkor a fizetendő adó mértéke 20 százalék.

Ha az smsz-t a fenti kedvezményes időszak előtt vagy után nyitották/nyitják, akkor az adófizetési kötelezettség mértéke az adóév első napján érvényes, a természetes személyek kamatjövedelmére vonatkozó adómérték lesz. Az adó alapja pedig attól függ, hogy a számlanyitás és a pénz felvétele között mennyi idő telik el.

Ha az eltelt idő

– kevesebb, mint 3 év, akkor az adóalap a kifizetett összeg 200 százaléka,
– legalább 3 év, de kevesebb, mint 4 év, akkor az adóalap a kifizetett összeg 100 százaléka.
– legalább 4 év, de kevesebb, mint 5 év, akkor az adóalap a kifizetett összeg 50 százaléka,
– legalább 5 év, akkor a kifizetés után nem keletkezik adófizetési kötelezettség.

Az adót az smsz-t vezető hitelintézet állapítja meg, vonja le, fizeti meg, és vallja be az állami adóhatóságnak.

A számlanyitást megelőzően ajánlott adózásban jártas szakember tanácsát kikérni. Érdemes tisztában lenni egyebek mellett az adótartozás elévülésére vonatkozó szabályokkal.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérleti díj beszámítása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink