Ilyen adóelőnyökkel járhat a duális képzés

  • Antretter Erzsébet adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető, Niveus

A duális képzésben részt vevő munkavállalók foglalkoztatása nemcsak szakmai utánpótlást biztosíthat a vállalatok számára, hanem jelentős adóelőnyökkel is járhat. Az alábbiakban ezeket mutatjuk be, különös tekintettel a 2025-ös változásokra.

A saját dolgozó duális képzésben való részvétele esetén a felek választásuk szerint vagy a képzésben részt vevő személy meglévő munkaszerződését, illetve kinevezését módosítják, vagy szakképzési munkaszerződést kötnek, ha annak feltételei egyébként fennállnak.

A munkaszerződés (kinevezés) módosítása nem minősül szakképzési munkaszerződésnek. Erre tekintettel, ha a munkáltató a szakirányú oktatást külön szakképzési munkaszerződés kötése nélkül kívánja megoldani, annak előnye lehet, hogy nem kell szerepelnie a duális képzőhelyek nyilvántartásában saját munkavállalója képzése esetén, nagy hátránya viszont, hogy szakképzési szerződés hiányában ez esetben nem vehet igénybe adókedvezményt.

Az Adózóna 2025-ös adóváltozásokkal kapcsolatos további írásait ITT találja.

Szakképzési munkaszerződés kötésekor viszont a vonatkozó feltételek teljesítése esetén az érintettek személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó és társasági adó tekintetében is kedvezőbb feltételekkel számolhatnak.

Személyi jövedelemadó

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CVII. törvény (Szja tv.) 1. számú melléklete bizonyos képzésekhez kapcsolódóan adómentességet biztosít, melyek közül a 4.11. pont szerint az egyik a szakképzési munkaszerződés alapján a duális képzőhelyen folytatott szakirányú oktatásban részt vevő magánszemélyek ezen jogviszonya alapján kifizetett munkabérére vonatkozik, a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvényben (Szkt.) meghatározott mértékig. A másik szintén a duális képzéshez kötődő szja-mentes juttatás pedig az ezen jogviszony alapján adott, minimálbért meg nem haladó mértékű más pénzbeli és nem pénzbeli juttatás.

Saját dolgozó esetén a szakképzési munkaszerződés alapján kapott munkabér 168 000 forint összegig (a munkabér a vonatkozó előírások alapján 100 000 és 168 000 forint között állapítható meg), az egyéb pénzbeli és nem pénzbeli juttatásként kapott összeg pedig 290 800 forintig mentes 2025-ben a személyi jövedelemadó alól.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek a szociális hozzájárulási adóban és a társasági adóban érvényesíthető kedvezmények!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink