Utolsó fázisba ért az importellenőrzési rendszer 2 (ICS2) bevezetése

  • adozona.hu

Bevezetésének harmadik, utolsó fázisába ért az ICS2, amely felváltja a belépési gyűjtő árunyilatkozatok kezelésére létrehozott importellenőrzési rendszert, az ICS-t (Import Control System). Ebben a szakaszban a fuvarozók három lépésben csatlakozhatnak az új rendszerhez, írja honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Mi az az ICS2?

Az ICS2 egy központi rendszer, amelyet az Európai Bizottság fejlesztett az Európai Unióba beszállítandó áruk kockázatelemzésére. Lényege, hogy a gazdálkodóknak a Shared Trader Interface-en (STI) keresztül kell benyújtaniuk belépési gyűjtő árunyilatkozataikat a Common Repository-ba (CR), függetlenül attól, hogy mely tagállamban lesz az első belépési vámhivatal.

A folyamat a jelenlegihez képest egyszerűsödik, hiszen a CR fogja továbbítani az adatokat a tagállami vámhatóságoknak nemzeti kockázatelemzés céljából, és a nemzeti vámhatóságok is a CR-be fogják visszaküldeni válaszukat, majd a CR az STI-n keresztül válaszol a gazdálkodónak. Így elegendő az ügyfeleknek egy rendszerhez kapcsolódniuk, nem kell alkalmazkodniuk a tagállamok különböző váminformatikai környezeteihez.

Milyen fázisai vannak az ICS2 bevezetésének?

1. fázis:

  • kezdete: 2021. március 15.,
  • érintettek: a légi forgalomban szállított postai és a gyorspostai küldemények.

2. fázis:

  • kezdete: 2023. március 1.,
  • érintettek: a teljes légi forgalom – beleértve a postai és gyorspostai folyamatokat.

3. fázis:

  • kezdete: 2024. június 3.,
  • érintettek: a fennmaradó fuvarozási módok (közút, vasút, tengeri és belvízi fuvarozás).

Ebben a szakaszban a fuvarozóknak három lépésben kell csatlakozniuk a rendszerhez, a fuvarozási módok szerint.

Hogyan csatlakozhatnak a fuvarozók jelenleg az ICS2-höz?

Az ICS2-höz az alábbi három lépésben csatlakozhatnak:

kezdő időpont záró időpont érintett gazdálkodók
1. lépés 2024.06.03 2024.12.04. tengeri és belvízi fuvarozók
2. lépés 2024.12.04. 2025.04.01. tengeri és belvízi házifuvarlevél-kitölrtők
3. lépés 2025.04.01. 2025.09.01. közúti és vasúti fuvarozók

A fenti kezdő időpontok után halasztás kérhető a csatlakozásra a vámhatóságtól, melyek végső határideje, lépésenként, a következő:

  1. lépésben: 2024. december 4-éig.
  2. lépésben: 2025. április 1-jéig.
  3. lépésben: 2025. szeptember 1-jéig.

Mindig a fuvarozónak kell benyújtania a belépési gyűjtő árunyilatkozatot?

Nem. Ugyanis az ICS2-ben alkalmazható az úgynevezett többszöri benyújtás (multiple filling). Ez azt jelenti, hogy ha a belépési gyűjtő árunyilatkozat benyújtására kötelezett fuvarozó nem kapja meg a szükséges információkat a házifuvarlevél-kitöltőktől, akkor a házifuvarlevél-kitöltőknek kell benyújtaniuk a szükséges adatokat, és a fuvarozónak az áruk megérkezése előtt már csak a korábban be nem küldött adatokat kell megadnia.

Hogyan lehet felkészülni az ICS2-höz csatlakozásra?

A legfontosabb feladatok:

1. A fuvarozónak el kell döntenie, hogy saját rendszert fejleszt, vagy egy szoftverszolgáltató rendszerén keresztül küldi be az árunyilatkozatokat.

Saját szoftver fejlesztésekor egy megfelelőségi tesztet (self conformance test) kell a csatlakozás előtt lefuttatni, ellenőrizve, hogy a rendszer megfelelően kommunikál-e az STI-vel.

2. A fuvarozónak egyeztetnie kell partnereivel, hogy a rendelkezésére bocsátják-e a szükséges adatokat, vagy a többszöri benyújtással élnek, hiszen a vámhatóságnál a belépési gyűjtő árunyilatkozat adatainak rendelkezésre kell állniuk már az áruk megérkezése előtt, a jogszabályban meghatározott határidőkön belül.

Mivel a fuvarozó a benyújtásra kötelezett, ezért, ha ő nem akarja beküldeni az árunyilatkozatokat, akkor meg kell bíznia erre valakit.

Milyen adatokat kell megadni a belépési gyűjtő árunyilatkozatokban?

A szükséges adatokat, adatelemeket az FJA (A 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Uniós Vámkódex egyes rendelkezéseire vonatkozó részletes szabályok tekintetében történő kiegészítéséről szóló 2015/2446 bizottsági rendelet) B melléklete I. címének 2. fejezetében felsorolt adatkészletek határozzák meg, az alábbi melléklet szerint: kódok melléklet.

Egyéb tudnivalók

Az ICS2-höz csatlakozásról az Európai Bizottság által létrehozott ICS2-oldalon hasznos információk, információs lapok találhatók, valamint a gyakran ismételt kérdésekre adott válaszok is olvashatók.

Az Európai Bizottság által közzétett információs lap magyar nyelvű változatát az alábbi melléklet tartalmazza: ICS2 R3 információs lap.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mérőóra elektromos autó töltésénél

Kocsis Zoltán

közgazdász

Dr. Szeiler & Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink