hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adócsomag: törvényi szintre emelték a pénzügyi és értékpapír tranzakciós illeték szabályait

  • Laczkó Kitti és Kiss Péter, a TruTax Kft. adótanácsadói

2023. július 14-én kihirdetésre került a légitársaságok hozzájárulásáról és egyes adótörvények módosításáról szóló 2023. évi LIX. törvény. Ahogyan arról a törvényjavaslat bemutatásánál is szó volt, a javaslat a pénzügyi és értékpapír tranzakciós illeték kapcsán a veszélyhelyzeti kormányrendelet szintjén szabályozott rendelkezések átvételére és pontosítására irányult; a hatályba lépő szabályok pedig a javaslat szövegét változatlan tartalommal emelték most törvényi szintre. A többi, korábban rendeleti szabályhoz hasonlóan, ez a szabályozás is majd csak 2023. augusztus 1-jén lép hatályba.

Ismételjük át, melyek a fontosabb pontjai a szabályozásnak!

1. Egyrészt, bekerülnek a pénzügyi tranzakciós illetékről szóló 2012. évi CXVI. törvény (Pti. törvény) hatálya alá azok a külföldi székhelyű, külföldön fiókteleppel rendelkező pénzügyi tranzakciókat végző szolgáltatók, akiknek ügyfelei között Magyarországon illetőséggel bíró személyek (legyenek azok magánszemélyek, vagy nem természetes személyek) is megtalálhatók.

Ezen adózók az adóalannyá válást követő hónap 1. napjáig kötelesek bejelentkezni az adóhatósághoz a ’T201 jelű nyomtatványon; illetékfizetési kötelezettségüket pedig az általános szabályok alapján teljesítik, azzal, hogy esetükben nem él az illeték csökkentésének lehetősége.

Az új adózói körre való tekintettel bekerül a Pti. törvénybe egy értelmező rendelkezés is, mely az ügyfél illetőségének helyét definiálja. Ezzel együtt hatályát veszti egy fölöslegessé váló rendelkezés, mely hasonló definíciót fogalmazott meg.

Adócsomag: pénzügyi és értékpapír tranzakciós illeték várható változásai

2. A törvény megtartja az extraprofitadó szabályokkal tavaly nyáron megemelt, fizetési műveletenként maximum fizetendő illeték összegét, így az illeték általános mértéke a továbbiakban is az illetékalap 0,3%-a lesz, de maximum 10 ezer forint.

3. Bekerül új elemként a Pti. törvénybe az értékpapírügyletekre kivetett tranzakciós illeték is.

A már ismert szabályok alapján, az illeték mértéke az illetékalap (vagyis az értékpapír vételárának) 0,3%-a lesz ebben az esetben is, de vételenként maximum 10 ezer forint.

Továbbra is mentesülnek az illeték alól azok az értékpapírok, melyeket a MÁK vagy a Posta Elszámoló Központ értékesít (tehát például az állampapírok), illetve a magánszemélyek (nem egyéni vállalkozóként történő) 20 ezer forintot meg nem haladó vásárlásai. Mentesül továbbá a külföldi illetőségű személyek értékpapírvásárlása is.

A kötelezettséget havonta kell teljesíteni és bevallani továbbra is; és mivel az értékpapír tranzakciós illeték alanyai lettek, a jövőben is bejelentkezési kötelezettség alá fognak tartozni a magyar illetőségű ügyfelekkel rendelkező, de külföldi székhelyű, vagy külföldön fiókteleppel rendelkező befektetési szolgáltatók.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink