adozona.hu
Kit terhel az EKÁER-bejelentési kötelezettség?
//adozona.hu/2021_es_adovaltozasok/Kit_terhel_az_Ekaerbejelentesi_kotelezettse_YZ7DU9
Kit terhel az EKÁER-bejelentési kötelezettség?
Kinél áll fenn az EKÁER-bejelentési kötelezettség az alábbi esetben? – kérdezte az Adózóna olvasója.Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Bejelentésköteles terméket vásárolunk közvetlenül a gyártó cégtől. Gépjárművel végzett, közúti fuvarozás nem történik, csak a telephelyen rakják át a mi raktárunkban. Mi ezt a terméket továbbértékesítjük közúti fuvarozással, belföldön. A kérdésem az, hogy kinek kell EKÁER-t kérni, mivel az első esetben az első, általánosforgalmiadó-köteles termékértékesítés megtörténik, de nincs fuvarozás. A második esetben történik fuvarozás, de nem ott keletkezik az első áfás értékesítés."
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A jogszabály szerint az EKÁER-bejelentési kötelezettség adott termékegység közúti szállítására vonatkozik. EKÁER-számot azon termékegységre kell kérni, amely egy feladótól egy címzettig halad egyszeri árumozgatás során, egyazon járművön. A jogszabály tehát közúti járművön történő tényleges áruszállításhoz köti az EKÁER-bejelentési kötelezettséget.
Speciális szabály vonatkozik ugyanakkor a termék egymást követő értékesítésére.
Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről szóló 13/2020. PM rendelet 2. § (4) bekezdése alapján, ha a bejelentésköteles terméket egymást követően többször értékesítik úgy, hogy azt csak egy alkalommal fuvarozzák el közúton, a bejelentési kötelezettséget arra a termékértékesítésre kell alkalmazni, amely során a terméket elfuvarozzák. Ha a bejelentésköteles terméket olyan adózó fuvarozza vagy fuvaroztatja el, aki ezen értékesítések láncolatában címzett és egyúttal feladó, úgy kell tekinteni, mint aki a termék fuvarozását vagy fuvaroztatását feladóként végzi.
A PM rendelet 3. § c) pontja alapján belföldi feladási címről belföldi átvételi címre történő közúti fuvarozás esetén a feladó kötelezett az EKÁER-bejelentésre.
A fentiek alapján az említett ügyletben az önök által történő, közúti áruszállítással járó továbbértékesítés az EKÁER-bejelentésre kötelezett, melyet önöknek mint feladóknak kell teljesíteniük.
Egyúttal szeretném felhívni a figyelmüket, hogy idén január 1-től jelentősen egyszerűsödött az EKÁER-szabályozás, hiszen ettől az időponttól már csak a korábbi kockázatos termék tartoznak bejelentési kötelezettség alá. A bejelentésköteles termékek körét az 51/2014. NGM rendelet tartalmazza.
Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Ekáer: bővült a bejelentésköteles termékek köre", "Az EKÁER-kötelezettség 2021. január 1-jei változásai", valamint "BIREG – nem csak fuvarozóknak" című írásait is! |
Nem tartoznak EKÁER-bejelentési kötelezettség alá azok az áruk, amelyeknek a bruttó össztömege nem haladja meg az 500 kg-t, az adó nélküli ellenértéke pedig az 1 millió forintot.
Termékkörtől függetlenül egyszerűsített bejelentést tehetnek – többek között – az engedélyezett gazdálkodók és a köztartozásmentes adatbázisban szereplő nagy teljesítményű adózók.
Alanyi jogon nem kell kockázati biztosítékot nyújtaniuk a megbízható adózóknak, továbbá azoknak a gazdálkodóknak, akik legalább két éve működnek és köztartozásmentes adózók, illetve a csőd- vagy felszámolási eljárás alatt álló startégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodóknak.
Legfrissebb intézkedésként július 9-étől bővült az EKÁER-bejelentésköteles termékek köre a 403/2021. kormányrendelet 1. mellékletében meghatározott építőipari nyersanyagokkal és termékekkel, azonban könnyítés, hogy az 5 százalékos áfakulcsú termékek mellett ezen termékekre sem kell adóbiztosítékot nyújtani.
Hozzászólások (0)