hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

BIREG – nem csak fuvarozóknak

  • Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adótanácsadási üzletágának igazgatója

2021. január 1-jétől bevezetésre került a BIREG, a közlekedési hatóság által üzemeltetett, nyilvánosan elérhető informatikai rendszer, melynek célja, hogy ellenőrizze a fuvarozási engedélyek meglétét, illetve vizsgálja felhasználásuk jogszerűségét. Bár a regisztrációra a fuvarozók kötelezettek, a jogszabály a magyar címzettek és feladók számára is határoz meg új feladatokat.

Mi a BIREG?

A BIREG egy előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszer, amelyet a közlekedési hatóság üzemeltet azzal a céllal, hogy ellenőrizze a fuvarozási engedélyek meglétét, illetve vizsgálja felhasználásuk jogszerűségét.

Hol találhatóak meg a BIREG-re vonatkozó jogszabályi előírások?

A BIREG-re vonatkozó előírásokat elsősorban a díj ellenében végzett közúti árutovábbítási, a saját számlás áruszállítási, valamint az autóbusszal díj ellenében végzett személyszállítási és a saját számlás személyszállítási tevékenységről, továbbá az ezekkel összefüggő jogszabályok módosításáról szóló 261/2011. kormányrendelet tartalmazza. Amint az a kormányrendelet számából is látszik, nem új jogszabályról, sőt nem is új kötelezettségről van szó. Maga az elektronikus regisztrációs rendszer viszont új, amely a korábbi papíralapú bejelentési kötelezettséget váltja fel.

A BIREG-gel kapcsolatos kötelezettségek nem megfelelő teljesítésekor kiszabható bírságtételeket pedig a közúti árufuvarozáshoz, személyszállításhoz és a közúti közlekedéshez kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, valamint a bírságolással összefüggő hatósági feladatokról szóló 156/2009. kormányrendelet szabályozza.

Olvassa el az Adózóna 2021-es változásokkal kapcsolatos egyéb írásait, valamint a HVG Adó 2021 különszámát is!
Mikor van szükség BIREG-regisztrációra?

A vonatkozó jogszabály alapján az alábbi fuvarozások esetében merülhet fel BIREG-regisztrációs kötelezettség:

» díj ellenében végzett nemzetközi közúti áruszállítás 3,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépjárművel,

» saját számlás nemzetközi közúti árutovábbítás 3,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépjárművel,

» Magyarország területén végzett kabotázs fuvarozás.

Ha valamely gazdasági szereplő a fentiekben felsorolt, engedélyhez kötött fuvarozási tevékenységet végzi (kivéve az árutovábbítási közösségi engedélyt), akkor regisztrációs kötelezettsége keletkezik a BIREG-rendszerben.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit jelentenek a fenti fogalmak, valamint, hogy milyen engedélyek esetén merül fel a BIREG-regisztráció!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Telek értékesítése felépítmény nélkül

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Amerikából származó jövedelem

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

USA kiküldetés

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink