hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiküldetés díjazása: így változtak a tb-törvény egyes rendelkezései és az uniós irányelv

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

A koronavírus jelentős hatást gyakorol a külföldön munkát végző magánszemélyek utazásaira. A rövidtávú kiküldetések, üzleti utazások száma jelentősen csökkent. A személyes munkavégzés helyett sokan videokonferencia-beszélgetéseket szerveznek. Azonban nem lehet minden szolgáltatást a webes felületek segítségével lebonyolítani. Bizonyos megrendelések elvégzéséhez elengedhetetlen a személyes jelenlét, nem beszélve a hosszabb távra szóló szerződésekről, melyek teljesítése érdekében a dolgozók külföldi munkavégzése elkerülhetetlen.

A külföldön történő munkavégzéssel összefüggésben két évközi jogszabályváltozásra kell felhívni a figyelmet. Az egyik a 2020. július 30-ától érvényes, a munkavállalók szolgáltatások nyújtása keretében történő kiküldetéséről szóló 96/71/EK irányelv, a másik a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (új Tbj.) 2020. július 1-jén hatályba lépett, kiküldetések kapcsán alkalmazandó új járulékalap megállapítására vonatkozó rendelkezése.

A kiküldetési vagy ismertebb nevén „posting” irányelv célja méltányos béreket és egyenlő feltételeket biztosítani a kiküldött munkavállalók részére úgy, hogy közben megvalósuljon a szolgáltatások szabad áramlása. Az irányelv számos követelményt állít a kiküldő és/vagy fogadó munkáltató részére. Ezek közül cikkünkben a díjazásra vonatkozó rendelkezésekre hívjuk fel a figyelmet.

Az uniós irányelv alkalmazásában a díjazás (minimális bérszint) fogalmát, illetve nagyságrendjét a fogadó tagállam nemzeti joga és/vagy gyakorlata alapján kell meghatározni, amely állam területén a munkavállaló kiküldetésben dolgozik. Ez okozza igazán a nehézséget, illetve némi bizonytalanságot, ugyanis a kiküldetést elrendelő munkáltatónak nem elegendő a magyar előírásokat ismerni, miután annyi országban kell a helyi előírásokról információt szerezni, ahány ország területén dolgoznak a kiküldött munkavállalók.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük kiküldetéshez kapcsolódó juttatásokat érintő változásokat, a vonatkozó adózási szabályokat.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink