adozona.hu
Kata, kiva, eva – Mit tartalmaz az őszi adócsomag a kisadózók számára?
//adozona.hu/2019_es_valtozasok/Kata_kiva_eva__Mit_tartalmaz_az_oszi_adocso_RQU7OT
Kata, kiva, eva – Mit tartalmaz az őszi adócsomag a kisadózók számára?
Könyvelő- és bérszámfejtő-barát időzítéssel, 2019. november 12-én késő délután került fel az országgyűlés honlapjára a 2020-as őszi adócsomag, mely a „Versenyképesebb Magyarországért program egyes adóintézkedéseinek megvalósítását szolgáló törvények módosításáról” címet viseli (T/8015. számú törvényjavaslat), előadója pedig Varga Mihály pénzügyminiszter.
Cikkünkben a kisadózást érintő, a jelen törvényjavaslattal benyújtott módosítási előterjesztést tekintjük át, reflektálva az adócsomag benyújtását megelőző vonatkozó várakozásokra is. Terítéken tehát a kisvállalati adó (kiva), a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) és az év végén kivezetésre kerülő egyszerűsített vállalkozói adó (eva).
Kisvállalati adó – csak technikai módosítások
A törvényjavaslat I. fejezetének 4. címe foglalkozik a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény módosításaival. Mindez két szakaszban (12–13. §) tartalmaz négy technikai módosítást, nevezetesen az egyszerűsített vállalkozói adóra vonatkozó szövegrészek törlését a kisvállalati adó illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójának egyes, korábbiakban ilyen szempontból nem kezelt részletszabályainak szövegéből.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen változások lesznek a katában, továbbá mire kell figyelni az evában!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (3)
A cikkből az is hiányzik, hogy a jogszabály szövegével összhangban áll a kialakult gyakorlat! Ezért nincs is érdemi NAV átminősítési esetkör.
2012-ben lefektetett elvekkel és a KATA/KIVA alanyok 500 ezres tervezett számával fordulna szembe a kormány, ha most, a célok elérése előtt szigorítaná és drágítaná a katázást.
Köszönöm a menetrend szerinti részben konstruktív kritikát. Lobbitevékenységről nincs szó, összefüggéseket világítunk meg, a számok és a relációk pedig tények (makacs dolgok). Érdemi - nyilvánosságnak és nem belső használatra szánt (!) - jogalkotói kezdeményezés hiányában sajnos továbbra is csak a közgondolkozás státuszát, érvelését lehetett összefoglalni a mostani törvénycsomag kapcsán; valamint rögzíteni, hogy nem tartalmaz a tervezet számottevő módosítást (erre a napokban megjelent, felkapott híresztelések miatt volt igény, szükség) - az ajtót pedig nyitva hagyni, hátha később (akár holnap, jövő héten, a tavaszi ülésszak során, vagy 2021-től) megvalósul valami a sok így vagy úgy bedobott ötlet közül.
Szomorú olvasni, hogy az adóemelés érdekében lobbizik a cikk szerzője, mondván, hogy magasabb szociális ellátásokat biztosítson a KATA.
Ismét kimaradt a cikkből, hogy a befolyt KATA összegéből egy fillér se kerül a nyugdíjalapba, a felosztó-kirovó rendszer pedig az aktuális kormánytöbbség kezébe rakja a nyugdíj, a táppénz aktuális összegének meghatározását.