hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tévedések és nem szabályozott kérdések a kisadózásban

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
1

Nem egyszerű botlások nélkül megúszni a különböző jogszabály-módosítások értelmezését. Ezúttal a kisadózási és a társadalombiztosítási szabályok közötti döccenőkre hívjuk fel a figyelmet.

Idén évi 6 millió forintról 12 millió forintra nőtt a kisadózó vállalkozás azon bevételi határa, amelynek esetében a közteherfizetés a havi tételes adó megfizetésével teljesíthető. A bevételi határ emelése miatt sokakban megfogalmazódott, hogy a kisadózást választják a már működő vállalkozásukban. A döntés meghozatala előtt többen is kérdésekkel fordultak az adózóna munkatársaihoz. A kérdések kapcsán egyértelmű vált, hogy a jogalkalmazók bizonyos kérdéseket tévesen értelmeznek a kisadózással kapcsolatban és ismét előkerült olyan korábbi kérdés, ami a jogszabályi rendelkezés hiányából adódik.

A legtöbb kérdés a többes jogviszonyra vonatkozott. Példaként említeném az alábbi esetet:

„Ha a nem nyugdíjas bt. beltagja kisadózóként dolgozik, és egyidejűleg tagként egy kft.-ben személyesen közreműködik mint társas vállalkozó, akkor van-e lehetősége arra, hogy a katás bt.-ben fizesse meg az 50 ezer forint havi tételes adót, a kft.-ben pedig nulla forint tb közterhet fizessen, mint társas vállalkozó?”

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen szabályokat kell figyelembe venni a kérdésben szereplő esetben, továbbá a témakörben mik a gyakori problémák!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Szerintem kár ostorozni az NGM-et, mert a Katv. első 14 §-a nem jelent bonyolult szabályozást, viszont jó lenne a logikáját megértetni az emberekkel és akkor nem úgy lenne elmagyarázva a kisadózás, mintha azt a Holdról üzennék. Ebben inkább a NAV a ludas, mert évek óta bikkfa-nyelvű jogszabályi szövegekkel támad, nem csoda, hogy olyan tévhitek uralkodnak, hogy pl. az egy kuncsafttal rendelkező katás nem is lehet katás. Pedig...

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink