hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

ENSZ: ne térjünk vissza a fosszilis energiahordozókhoz!

  • MTI

Az éghajlatváltozás elleni küzdelem folytatására szólította fel hétfőn az ENSZ emberi jogi főbiztoshelyettese Genfben az Európai Unió tagállamait, egyúttal óva intette a kormányokat attól, hogy visszatérjenek a fosszilis energiahordozók használatához.

Jóllehet Nada al-Nashif elismerte, hogy az Európát sújtó energiaválság – amely éppen a legkiszolgáltatottabbaknak a legrosszabb – tovább súlyosbodhat a tél közeledtével, ezért óva intette a kormányokat, hogy emiatt megfeledkezzenek a klímaváltozás elleni terveikről.

„A jelenlegi klímaválságban nem fordulhatunk vissza” – fogalmazott a főbiztos az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa 51. ülésszakának megnyitóján, kiemelve a fosszilis energiahordozók használatának hosszú távú környezetkárosító következményeit.

Nashif példaként emelte ki a Pakisztánban pusztító, több mint 33 millió embert érintő árvizeket, amelyek szintén az éghajlatváltozás velejárói. „Hány ehhez hasonló tragédiára van szüksége a világnak ahhoz, hogy végre cselekedjen?” – tette fel a kérdést ott a főbiztos-helyettes.

Európában az energiaárak rendkívüli módon megnőttek Oroszország ukrajnai háborújának februári kezdete óta. Tavaly az EU földgázszükségletének mintegy 45 százalékát Oroszországból szerezte be, a háború és a miatta kivetett szankciók következtében azonban ez az arány jelentősen csökkent.

Több ország emiatt bejelentette, hogy ideiglenesen ismét igénybe veszi fosszilis
Nagy-Britannia kormánya július végén rendelte el az angliai széntüzelésű erőművek működési feltételeinek átmeneti enyhítését a téli időszakra, Németországban pedig jóváhagyták a számos olaj- és széntüzelésű erőmű újjáélesztéséről szóló javaslatot.

Nashif ezzel szemben úgy vélte, az európai kormányoknak több figyelmet kellene fordítaniuk a megújuló energiaforrásokat célzó befektetésekre.

A főbiztoshelyettes emellett kitért Oroszországra is, azt vetve Moszkva szemére, hogy megfélemlíti azon állampolgárait, akik ellenzik az ukrajnai háborút.

Kijelentette: a Kreml lépései – amelyek között az internetes oldalak korlátozását és a cenzúrát említette – a szabad gyülekezési jogot és a sajtószabadságot is sértik.

Az Ukrajna ellen február 24-én indított háború miatt az ENSZ-közgyűlés áprilisban felfüggesztette Oroszország tagságát az Emberi Jogi Tanácsban.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosi hivatala egyúttal fontolóra veszi, hogy oroszországi különleges megbízottat nevez ki az emberi jogi visszaélések kivizsgálására.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális munka

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ingatlanforgalmazás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink