hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szolgálati idő elismerése: miként igazolható, ha az nincs a tb-nyilvántartásban?

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A társadalombiztosítás keretén belül megállapítható nyugdíjakra való jogosultságot és azok összegét az adott személy elismerhető szolgálati ideje is befolyásolja. Általánosságban elmondható, hogy nyugdíjra jogosító szolgálati időnek az az időszak minősül, amely alatt az adott személy a fennálló biztosítási jogviszonya alapján biztosított, és nyugdíjjárulék-fizetésre kötelezett volt, illetve megállapodás alapján nyugdíjjárulékot fizetett. A nyugdíjjárulék fizetése nélküli azon időszakokat, amelyek szolgálati időként elismerhetők/beszámíthatók, a vonatkozó jogszabály külön meghatározza.

A fentiekből több következtetés is levonható. Egyrészt nyugdíjra szolgálati idő csak arra az időszakra ismerhető el, amely alatt a biztosítási jogviszony fennállt. Biztosítási jogviszony hiányában szolgálati idő még akkor sem ismerhető el, ha az adott időszakra esetlegesen járulékfizetés történt, kivéve persze, ha a járulékfizetés más jogcímen (járulékköteles pénzellátás, megállapodás) történt. A szolgálati idő elismerhetőségéhez tehát szükséges egy olyan foglalkoztatási vagy egyéb (tagsági, egyéni vagy társas vállalkozói stb.) alapjogviszony, amely a kötelező biztosítás létrejöttéhez alapul szolgálhat.

Olvassa el az Adózóna „A nyugdíj-megállapítás alapjául szolgáló nyugdíjbiztosítási adategyeztetési eljárás”, „A nap kérdése: külföldi állampolgár mennyi idő után lehet jogosult magyarországi nyugdíjra?” és a „Biztosítási jogviszony visszamenőleges, jogellenes törlése: ilyen következményei lehetnek" című írását!

Másrészt az előzőek mellett az is szükséges, hogy a kérdéses időszakra a járulékfizetés megtörténjen. Az előzőekkel összefüggésben meg kell említeni, hogy a járulékfizetés önmagában, biztosítási jogviszony hiányában nem eredményezhet szolgálati időt. Ugyanígy szolgálati idő abban az esetben sem keletkezik, ha a biztosítási jogviszony – akár kötelező jelleggel, akár önkéntes döntés alapján – szünetel.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, a nyugdíjra jogosító szolgálati idő számításánál hány napot kell egy évnek tekinteni, a foglalkoztatókat, munkáltatókat milyen adatszolgáltatási kötelezettség terheli, illetve milyen bizonyítékok fogadhatók el a nyilvántartásból hiányzó adatok igazolására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink