hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem tudja, hogy milyen jogviszonyai szerepelnek a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban? Így kérdezheti le ezeket

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban szereplő biztosítási jogviszonyainknak megismerésére, lekérdezésére több eljárás keretén belül nyílik lehetőségünk. Az erre irányuló kérelmek elbírálására, általános esetben, a lakóhelyünk szerint illetékes fővárosi/megyei kormányhivatalok rendelkeznek hatáskörrel.

Az egyik ilyen lehetőség a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 96/A §-a szerinti társadalombiztosítási egyéni számla lekérdezése, mely egyéni számla felállítására 2013. június 1-jével került sor.

Olvassa el az Adózóna „Nyugdíjba vonulás dátuma körüli dilemma: 2022 decemberétől vagy 2023 januárjától éri meg jobban?”, „Nyugdíj: itt vannak a 2023. január 1-jétől életbe lépő emelés részletei” és „Átalányadózó egyéni vállalkozók járulékai és szochója 2023-tól” című írását!

A társadalombiztosítási egyéni számla biztosítottanként az alábbi adatokat tartalmazza: természetes személyazonosító adatok, taj, a biztosított után a 2012. december 31-étől 2020. június 30-áig terjedő időszakra bevallott nyugdíjjárulék összege, a 2020. július 1-jétől kezdődő időszakra a biztosított után bevallott társadalombiztosítási járuléknak a Nyugdíjbiztosítási Alapot nyugdíjjárulékként megillető – a NAV által átadott – összege, a szolgálati idő, illetve a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset megszerzésére kötött megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulék összege és a megállapodással érintett időtartam, a rehabilitációs járadék és a rehabilitációs ellátás összegéből levont nyugdíjjárulék összege és az ellátás folyósításának időtartama.

A társadalombiztosítási egyéni számla elektronikus úton érhető el az ügyfelek részére, akik azt az ügyfélkapun történő belépést, és viszontazonosítást követően tekinthetik meg. Az egyéni számláról pdf formátumú kivonat készíthető.

Mint az a fentiekből is kitűnik, az egyéni számlán szereplő adatok kizárólag a 2012. utáni biztosítotti adatokat tartalmazza, azok lekérdezése pedig kizárólag elektronikus úton történhet meg.

Azok a személyek, akik nem rendelkeznek ügyfélkapuval, valamint a 2013. előtti biztosítotti adatokra is kíváncsiak, a Tny. 96. § (8) bekezdése alapján, a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásba bejelentett adatokról történő kivonat kiállítását kérhetik, mely kérelmet az érintett személy vagy képviselője terjesztheti elő a nyugdíjbiztosítási szervnél.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja milyen adatokat tartalmaz a kivonat, hogyan terjeszthető el a hatósági bizonyítvány kiállítására irányuló kérelem, ennek van-e valamilyen előfeltétele, illetve milyen adatokat ismerhetünk meg belőle!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink