adozona.hu
Nyugdíjba vonulás vállalkozóként táppénz alatt
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/nyugdij_atalanyadozo_tappenz_gazdasagrss_RG49WD
Nyugdíjba vonulás vállalkozóként táppénz alatt
Olvasónk azzal kapcsolatban tett fel kérdéseket az Adózóna oldalán, hogy mire figyeljen egy átalányadózó egyéni ügyvéd a nyugdíjba vonulással kapcsolatban, aki most táppénzen van, és várhatóan táppénz után/alatt tölti be a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt. Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolta meg a kérdéseket.
A kérdés részletesen így hangzik: 2024. május 23. napján töltöm be a 65 éves nyugdíjkorhatárt. A napokban valószínűleg táppénzre kerülök (korábban még nem voltam táppénzen, legalábbis nem emlékszem rá). Átalányadó-fizető egyéni ügyvédi tevékenységet folytattam. Az aktuális bevételeim után a magánszemélyt terhelő személyi jövedelemadót, és havonta 43 349 forint szociális hozzájárulási adót és 54 834 forint tb-járulékot fizetek. Kérdésem, hogy a táppénzes időszak alatt – kamarai felelősségbiztosítás, tagdíj kötelezettséget nem számítva – milyen közteherfizetési kötelezettségem van, s kb. milyen összegű táppénzre leszek jogosult. Ha a táppénzes időszak egészen a nyugdíjkorhatár betöltéséig is eltart, hogyan történik az átmenet a táppénzes időszak és a nyugdíjba vonulás között. Meg kell-e szüntetnem a táppénzt a nyugdíjazás miatt? Kérem írjon arról is, amit a nyugdíjba vonulónak feltétlen tudnia kellene, s nekem eszembe sem jut kérdezni róla.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A nyugdíj megállapításának elvileg nem akadálya a táppénz folyósítása, ugyanakkor mivel egyidejűleg táppénz és nyugdíj nem illetné meg (a nyugdíjas személy táppénzre nem jogosult), ezért célszerű a táppénzes ellátást 2024. május 22-étől megszüntetni, ellenkező esetben a jogosulatlanul felvett táppénzellátást vissza kellene fizetni.
Nyugdíj témakörben további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. |
A keresőtevékenység fennállása nem befolyásolja a nyugdíjra való jogosultságot, tehát a nyugdíj megállapítása érdekében nem szükséges megszüntetni a keresőtevékenységet, függetlenül annak jogi formájától.
A nyugdíj megállapítására irányuló igénybejelentést legkorábban a nyugdíj megállapításának kért kezdő napját megelőző egy hónapon belül célszerű benyújtani, de figyelemmel arra, hogy a nyugdíjat a nyugdíjazásig elért keresetek alapján kell kiszámítani, ezért javasolt az igénybejelentést a nyugdíj megállapításának kért kezdő időpontját közvetlenül követő napon, héten benyújtani, hiszen abban az időpontban már biztosan kifizetésre kerültek az említett járulékalapot képező keresetek. Az igénybejelentéssel egyidejűleg szükséges benyújtani a nyugdíjazást közvetlenül megelőző biztosítási jogviszonyra, kereseti adatokra vonatkozó munkáltatói igazolásokat, lezárt tb-kiskönyvet.
Feltételezve, hogy biztosítása kizárólag a megkeresésében említett átalányadózó egyéni ügyvédként áll fenn, a táppénz tartama alatt mentesül a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól. Ugyanakkor, amennyiben átalányadózó vállalkozóként a táppénzfolyósítás tartama alatt bevételre tesz szert, akkor ez után az általános szabályok szerint – de a minimum kötelezettséget nem számítva – eleget kell tennie a járulék- és szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettségnek.
Amennyiben a keresőképtelenségét megelőzően rendelkezik 730 nap folyamatos biztosításban töltött idővel, úgy a táppénze mértéke az alapjául szolgáló naptári napi járulékalap 60 százaléka lesz. A megkeresése szerint járulékot a minimum járulékalap – garantált bérminimum – figyelembevételével fizette meg, ezért a táppénz összege is ezen összeghez igazodik majd.
Hozzászólások (0)