adozona.hu
Minden, amit utazás előtt az Európai Egészségbiztosítási Kártyáról tudni érdemes
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/nyaralas_utazas_Europai_Egeszsegbiztositasi_PVANOL
Minden, amit utazás előtt az Európai Egészségbiztosítási Kártyáról tudni érdemes
Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával az Európai Unió bármely tagállamában, továbbá Norvégiában, Izlandon, Liechtensteinben, Svájcban – átmeneti tartózkodás idején – orvosilag szükséges ellátást vehető igénybe. Cikkünkben tájékoztatást adunk a Kártyával kapcsolatos fontosabb tudnivalókról.
Elsőként nézzük meg, hogy ki jogosult Európai Egészségbiztosítási Kártyára és milyen ellátás vehető igénybe ezzel a dokumentummal!
Magyarországon mind a biztosítottak [a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 6. §], mind az egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek (Tbj. 22. §) kérhetik az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiállítását.
Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával orvosilag szükséges ellátás vehető igénybe. Orvosilag szükséges ellátás általánosságban azt jelenti, hogy a kezelőorvos bírálja el azt, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya birtokosa kaphat-e orvosi ellátást. Azaz a vizsgálat során az orvos figyelembe veszi egyrészt a beteg állapotát, másrészt azt, hogy mennyi ideig tartózkodik az adott országban. Ezen szempontok alapján ítéli meg, hogy az egészségügyi ellátás orvosilag szükséges-e vagy sem.
Olvassa el az Adózóna korábbi cikkét „Kötelező lesz egészségügyi szűrővizsgálatokon részt venni, változnak a méltányossági támogatás szabályai” címmel! |
Erre tekintettel az orvosilag szükséges ellátás a vizsgálatot végző orvos döntésén múlik azzal, hogy mindenképpen orvosilag szükséges ellátásnak minősül a sürgősségi ellátás, szülés (kivéve a tervezett, előre a szolgáltatóval egyeztetett szülést), a dialízis-kezelés, az oxigénterápia.
Megjegyzés: Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya nem jogosítja fel a birtokosát arra, hogy előre tervezett külföldi gyógykezelést (beleértve a tervezett szülést is) vegyen igénybe a Kártyával.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, hol és hogyan, milyen érvényességi idővel igényelhető, melyik egészségügyi szolgáltatónál használható az Európai Egészségbiztosítási Kártya.
Hozzászólások (0)