hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tévhitek a nők 40 kedvezményes nyugdíja körül

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Már több mint 10 éve, hogy a nők a nyugdíjkorhatárnál jóval korábban nyugdíjba vonulhatnak, amennyiben rendelkeznek 40 év jogosultsági idővel. Jelenleg is számos olyan kérdés merül fel azonban, hogy bár rendelkezem 40 év szolgálati idővel mégis elutasították a kedvezményes nyugdíjazási kérelmemet. Jogos-e az elutasítás?

A kérdés megválaszolása során mindenekelőtt fel kell hívni a figyelmet, hogy mivel a kedvezményes – a köztudatban csak „nők40” nyugdíjaként ismert – öregségi nyugdíj igénybevételéhez az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése nem szükséges, ezért a kedvezményre való jogosultság tekintetében a vonatkozó jogszabály speciális és egyben szigorúbb feltételeket határoz meg.

Nők 40 kedvezményes nyugdíjazásával kapcsolatban további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat.

Ilyen szigorúbb rendelkezés, hogy a kedvezményes nyugdíjra való jogosultság részletes szabályozását tartalmazó társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 18. § (2a)–(2d) bekezdése a jogosultság tekintetében következetesen „jogosultsági időt” említenek, mely fogalmat nem szabad összetéveszteni a Tny. szerinti általános szolgálati idő fogalmával. Megjegyzem, az elutasítások zöme az előzőekben említett eltérő fogalmak figyelmen kívül hagyásából ered, ugyanis az igénylők sok esetben nem veszik figyelembe, hogy mely időtartamok minősülnek általános nyugdíjra jogosító szolgálati időnek, és melyek minősülnek „jogosultsági időnek” a kedvezményes nyugdíj szempontjából.

Az általános szabályok szerint egyébként nyugdíjra jogosító szolgálati időnek minősülő időszakok közül a kedvezményes nyugdíj tekintetében jogosultsági időként kizárólag a keresőtevékenységgel – munkaviszonyban, közalkalmazottként, köztisztviselőként, kormánytisztviselőként, stb., egyéni vagy társas vállalkozóként, illetve más kereső tevékenységgel járó jogviszonyban (megbízási jogviszony, mezőgazdasági őstermelő stb.) – eltöltött időt lehet figyelembe venni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, a keresőtevékenységnek nem minősülő idők közül kizárólag melyek
vehetők figyelembe jogosultsági időként, illetve milyen egyéb szigorításokat kell szem előtt tartani a kedvezményes öregségi megállapításánál!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink