hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyszemélyes kft.-ben tag, ügyvezető és munkavállaló egyben: így fizet járulékot

  • adozona.hu

A kft. egyszemélyes tagja és ügyvezetője a saját kft.-jével heti 12 órás munkaviszonyt létesített. Ebben a jogviszonyban megfizeti a minimálbér 30 százaléka után a tb-járulékot, szochót. Ebben az esetben nem szükséges a minimálbér után megfizetni tagi jogviszonyban a járulékokat, annak ellenére sem, hogy nem éri el a foglalkoztatás a heti 36 órát? – írta olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kérdésben foglalt, nem saját jogú nyugdíjas személy, részmunkaidőben munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. A munkaviszony a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján biztosítási jogviszonyt keletkeztet, amelyet még a foglalkoztatás megkezdése előtt be kell jelenteni a 24T1041-es nyomtatványon. A nem saját jogú nyugdíjas ügyvezető munkabéréből levonásra kerül a 15 százalék személyi jövedelemadó előlegen túl 18,5 százalék társadalombiztosítási járulék. A munkáltató a munkabér után megfizeti a 13 százalék szociális hozzájárulási adót, amelyből adott esetben a munkáltató kedvezményt érvényesíthet.

Olvassa el az Adózóna „Megszorítás a szochoszabályokban: kevesebb munkavállaló után, rövidebb ideig jár majd a kedvezmény”, „Nyugellátás mellett folyósítható és nem folyósítható ellátások” című írását! Az Adózóna válaszol: ki minősül társas vállalkozónak a Tbj. szerint? című részét itt éri el.

Ha az ügyvezetői feladatait részmunkaidőben látja el, akkor a minimálisan fizetendő bér arányosítható a részmunkaidőhöz. Ez esetben figyelemmel kell lenni arra, hogy a Tbj. alapján alkalmazni kell a munkaviszonyban az ún. minimális alap szerinti tb-közteherfizetést. A társadalombiztosítási járulék minimális alap havonta legalább a minimálbér (azaz havi bruttó 266 800 forint) 30 százaléka, és szintén legalább a minimálbér 30 százaléka után kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót (minimális alap). Azaz havonta legalább bruttó 80 040 forintból kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot, és szintén legalább bruttó 80 040 forint után kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót.

Mindezek alapján úgy, ahogy írta, a munkaviszonyban nem kell a minimálbér után megfizetni a tag kapcsán a járulékot annak ellenére sem, hogy nem éri el a foglalkoztatás a heti 36 órát. A tag kapcsán a társas vállalkozói jogviszonyban kell megfizetni legalább a minimálbér alapján társadalombiztosítási járulékot, az azonban egy másik biztosítási jogviszony.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink