hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem jogszerűen tett adóelőleg-nyilatkozat következményei

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Az adózó adóelőleg-nyilatkozatában számos – a kötelezettségét vagy akár társadalombiztosítási jogállását is – befolyásoló vállalást tehet (például családi járulékkedvezmény, egyszerűsített közteherviselés [ekho] választására vonatkozó nyilatkozat). A következőkben azt tekintjük át, hogy amennyiben e nyilatkozat megtétele az adóév záraskor nem bizonyul jogszerűnek, annak milyen közvetlen hatása van az adózóra nézve, illetve közvetett hatása az adózó társadalombiztosítással összefüggő jogosultságait és kötelezettségeit illetően.

A megbízási vagy vállalkozási jellegű jogviszony esetén a magánszemély adóelőleg-nyilatkozatában rendelkezik a költség összegéről. Ez közvetlenül érinti a járulékalapot képező jövedelem összegét, amely viszont – a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezek ellátások fedezetéről szóló (Tbj.) törvény 6. § (1) f) pontja alapján – meghatározó a biztosítási kötelezettség szempontjából.

Olvassa el az Adózóna „Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerinti adózás a gyakorlatban”, „Biztosítottak bejelentése: a T1041 nyomtatvány rejtélyei” és a „Szociális hozzájárulási adó kft. nyugdíjas tagja esetén” című írását! A Heuréka! Az Adózóna podcastsorozata – 17. rész: gyakori, rendhagyó juttatások általánostól eltérő szabályai itt nézhető meg.

Például, ha a megbízott egyhavi 100 000 forintos megbízási díj esetén 20 000 forint költségről nyilatkozik, akkor a jogviszony nem jár biztosítási kötelezettséggel, hiszen a minimálbér 30 százaléka 80 040 forint, tehát a járulékalapot képező jövedelem nem éri el a biztosítási összeghatárt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogy mi történik, ha az szja-nyilatkozat szerinti költséget meghaladja a ténylegesen igazolt költség, ha a biztosított a családi járulékkedvezmény összegét úgy érvényesítette, hogy arra nem volt jogosult, illetve ha az ekho választására a magánszemély bármely ok miatt nem volt jogosult, de azt igénybe vette!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Innovációs járulék fióktelepek esetén

Pölöskei Pálné

adószakértő

Tao tv. 4§ 23. g) értelmezése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink