hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerinti adózás a gyakorlatban

  • Lepsényi Mária adószakértő
1

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) olyan adózási forma, amelyet egyes meghatározott foglalkozások művelői választhatnak – főként a művészet, média és sport területén –, ha van olyan bevételük is, amely után az általános szabályok szerint fizetik meg a közterheket.

Az ekhót választó magánszemély önadózóként az adóévről szóló személyijövedelemadó-bevallásában tünteti fel az ekhoalapként figyelembe vett bevételét, és az abból levont ekho összegét. Ezt megteheti a NAV közreműködése nélkül elkészített bevallás benyújtásával vagy a NAV által összeállított bevallási tervezettel.

Az ekho választása munkaviszony keretében

Az ekho választására jogosító tevékenységet munkaviszonyban folytató magánszemély is alkalmazhatja a tevékenysége ellenértékeként fizetett bevételre.

Ekho témakörben további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat.

Ebben az esetben a munkáltató a tevékenység adott havi ellenértékeként kifizetett összegnek csak a hónap első napján érvényes havi minimálbért meghaladó részére veheti figyelembe a magánszemély ekho választására vonatkozó nyilatkozatát, kivéve, ha

  • a magánszemélynek a vele fennálló más jogviszonyában legalább a hónap első napján érvényes havi minimálbér alapulvételével a közteherviselési kötelezettség teljesítése az általános szabályok szerint megtörtént;
  • a magánszemély igazolja, hogy az adott hónapban egyébként már szerzett legalább az adóév első napján érvényes havi minimálbérnek megfelelő olyan jövedelmet, amely után a közteherviselési kötelezettség teljesítése az általános szabályok szerint megtörtént; vagy
  • a magánszemély nyugdíjas [Ekho törvény 3. § (7) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit érdemes még tudni a munkaviszony keretében választott ekhózásról, illetve a felhasználási szerződés esetében alkalmazott ekhóról!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Miért ne adhatna a magánszemély EKHO alkalmazására vonatkozó nyilatkozatot a megbízójának/munkáltatójának, miközben táppénzen van? A táppénzét ettől még SZJA-val kell számfejteni, hiszen a táppénz nem ellenérték, hanem ellátás.

Szívesen olvastam volna a másodállású EKHO gyakorlati tapasztalatairól, ahol már nincs szükség az általános szabályok szerinti jövedelemre.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink