hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyvezető gyeden: ezek a járulékfizetési kötelezettségek

  • adozona.hu

Ha a cég ügyvezetését egy gyeden lévő kismama látja el, milyen jogviszonyba sorolható? Milyen járulékfizetési kötelezettség áll fenn? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy újonnan alakult kft. esetében, ahol az ügyvezetést egy gyeden lévő kismama látja majd el, személyesen egyébként egyelőre nem működik közre, viszont a gyed lejárta után igen, ez kb 1 hónap. Milyen jogviszonyba sorolható? Milyen járulékfizetési kötelezettség áll fenn?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Sajnos a kérdésben nem szerepel, hogy az ügyvezető tagja-e a társaságnak, továbbá milyen jogviszonyban látja el az ügyvezetést, pedig ezek meghatározóak a válaszadásnál. Mindezek ismeretének hiányában az alábbi választ adom a személyesen közreműködés kapcsán:

A Polgári törvénykönyv alapján a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő a társasággal kötött megállapodása szerint megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el.

1.) Ha munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, akkor a további személyes közreműködésre az alábbiak figyelembevételével kerülhet sor:

Figyelemmel elsősorban a munka törvénykönyve vezetőkre vonatkozó szabályaira, a munkáltató vezetője – pl. ügyvezető – a munkaviszonya mellett dolgozhat tagsági jogviszonyban. Ennek a feltétele, hogy az ügyvezető tagja is legyen a társasának. Ez esetben figyelemmel kell lenni arra, hogy a napi munka befejezése és a következő munkanapi munkakezdés között legalább tizenegy óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítani. Azaz figyelemmel kell lenni arra, hogy a fenti 11 órás pihenőidővel rendelkezzen a munkavállaló.

Tagsági jogviszonyban 8,5 százalék egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese, 10 százalék nyugdíjjárulék alapja legalább a minimálbér, míg a 19,5 százalék szociális hozzájárulási adó alapja legalább a minimálbér 112,5 százaléka.

(Minimálbér: havi 138 000 Ft, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 180 500 Ft középfokú végzettségnek minősül a szakmunkásiskola is.)

Ha azonban az ügyvezetésnél a munkaviszony minimum heti 36 órás foglalkoztatással jár, akkor a következő tb közteherfizetés áll fenn a fenti (tagsági) jogviszonyban: a 7 százalék egészségbiztosítási járulék, 10 százalék nyugdíjjárulék és 19,5 százalék szociális hozzájárulási adó, amelyeknek alapja a tényleges jövedelem.

2.) Ha az ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el a feladatát, akkor dolgozhat ezen jogviszony mellett a társaságban munkaviszonyban, megbízási jogviszonyban vagy tagsági jogviszonyban is. Ez utóbbi jogviszonyban csak akkor dolgozhat, ha az ügyvezető tagja is legyen a társasának.

A tagsági jogviszony közterheit már ismertettem, munkaviszonyban, illetve megbízás keretében ellátott személyes közreműködésnél az alábbiak szerint kell a járulékokat fizetni:

Munkaviszonyban a munkabérből a 15 százalék személyijövedelemadó-előlegen túl le kell vonni a 10 százalék nyugdíjjárulékot, 8,5 százalék egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot.

Megbízásban biztosítási jogviszony akkor jön létre, ha járulékalapot képező megbízási díja eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét.  

Biztosítási jogviszony fennállása esetén, a tevékenységért járó díjazás – személyi jövedelemadó előleg számításánál figyelembe vett összeg - alapján kell megfizetni a 10 százalék nyugdíjjárulékot, valamint a 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulékot, a 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink