Szochomentesség külföldi személyek esetén

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

A szociális hozzájárulási adó (szocho) egy olyan fizetési kötelezettség, amelyet nem csak a biztosítási jogviszonyok esetén, hanem ezen felül más jövedelmek kapcsán is meg kell fizetnie a kifizetőnek, egyéni vállalkozónak, mezőgazdasági őstermelőnek, és adott esetben a természetes személynek. Ezen széles kört érintő adófizetésnél azonban figyelemmel kell lenni arra, hogy külföldi személyeknél több esetben adómentesség érvényesül. Erre tekintettel alábbiakban összefoglaljuk a külföldi személyek szochomentességét.

Szocho – Tbj. szerinti külföldiek köre

A szochót a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) szabályozza, amely a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) szerint külföldinek minősülő személy esetében külön szabályokat állapít meg. Fontos kérdés, hogy kik tartoznak bele a Tbj. szerinti külföldiek körébe?

A Tbj. elkülöníti a belföldi és a külföldi személy fogalmát:

a) A Tbj. alapján belföldinek minősülnek a következő személyek:

♦ a Magyarország területén a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár, a huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező, valamint a menekültként vagy oltalmazottként elismert személy;

♦ a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó személy, aki a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja, és a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkezik; valamint

♦ a hontalan.

b) A Tbj. alapján külföldi az a természetes személy, aki nem minősül a fentiek szerint belföldinek. Azaz a Tbj. szerinti külföldi lehet akár magyar állampolgár is, aki nem Magyarországon él, és másik országban rendelkezik lakóhellyel.

Mindezek alapján tekintsük át a Tbj. szerint külföldinek minősülő személyek szochomentességét!

A szocho alapját képező jövedelmek

Az alábbiakban 5 pontban foglaljuk össze a szocho alapját képező jövedelmeket, amelyeknél külön-külön részletezzük, hogy miként áll fenn a Tbj. szerinti külföldi személy szochofizetése.

1. Szochót kell fizetni

♦ a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) szerint összevont adóalapba tartozó adó- (adóelőleg-) alap számításánál figyelembe vett jövedelem után;

♦ az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony alapján fizetett ösztöndíj után;

♦ a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére levont (befizetett) tagdíj kapcsán;

♦ az Szja tv. szerinti önálló és nem önálló tevékenységből származó jövedelem esetében adó- (adóelőleg-) alap hiányában azon járulékalapot képező jövedelem után, amelyet a Tbj. szerint biztosítottnak minősülő személy kap a Tbj. 27. § (1) bekezdés b) pontja alapján, illetve amelynek kifizetésére a Tbj. 30. §-a alapján kerül sor.

Megjegyzés: az Szja tv. szerinti egyéb jövedelem az 5. pontban külön szerepel.

Az Adózóna szochóval kapcsolatos korábbi cikkeit itt olvashatja el.

Milyen különleges szabály vonatkozik a fenti jövedelmek kapcsán arra, aki a Tbj. szerint külföldinek minősül?

A hatályos szabály alapján nem keletkezik a Tbj. szerint külföldinek minősülő személynek szochofizetési kötelezettsége az általa megszerzett, járulékalapot képező olyan jövedelemre tekintettel, amely után járulékfizetési kötelezettség nem merül fel. Nem kell ezt a szabályt alkalmazni abban az esetben, ha a kifizetés (juttatás) olyan időszakra tekintettel történik, amely időszakban a Tbj. alapján biztosítási jogviszony állt fenn, függetlenül a kifizetés (juttatás) időpontjától. Ha például a Tbj. szerinti külföldi nem tagja annak a kft.-nek, amelyben megbízásban ügyvezetést lát el, és adott havi díjazása a minimálbér 30 százalékát nem éri el, akkor nem kell társadalombiztosítási járulékot fizetnie.

Ugyanakkor fennáll a járulékfizetési kötelezettsége, ha az ügyvezetése kapcsán adott hónapban biztosítottnak minősült, de a kifizetésre például a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony megszűnése után került sor. (Ez esetben a Tbj. 30. §-át kell alkalmazni, mely szerint a biztosítással járó jogviszony megszűnését követően, e jogviszony alapján kifizetett – juttatott – járulékalapot képező jövedelmet úgy kell figyelembe venni, mintha annak kifizetésére a jogviszony fennállásának utolsó napján került volna sor.)

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből tájékozódhat a szocho alapját képező jövedelmek további 4 esetéről, illetve tájékozódhat 2024. évre vonatkozóan a szocho bevallásának, megfizetésének határidejéről.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fejlesztési tartalék nem lett visszavezetve

Szipszer Tamás

adószakértő

Szünetelő egyéni vállalkozó bevételt szerez

Szipszer Tamás

adószakértő

Átalánydíjas vállalkozás újraindítása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink