adozona.hu
Soha ne tegye ezt, ha táppénzen van! Nagyon pórul járhat
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Soha_ne_tegye_ezt_ha_tappenzen_van_Nagyon_p_8BS6J5
Soha ne tegye ezt, ha táppénzen van! Nagyon pórul járhat
Táppénzen lévő dolgozó súlyos betegségére tekintettel kérte a leszázalékolását. A munkáltatója azt javasolta, hogy mindketten jobban járnak, ha közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyát. Mi lesz így a táppénzzel? – kérdezte olvasónk. Széles Imre, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
"Ügyfelem egy cégnél dolgozott, 08. 14-étől táppénzre került. Ezzel egyidejűleg kezdeményezte a leszázalékolását is súlyos betegsége miatt. Táppénzes papírok leadása céljából felkereste a munkáltatót. A munkáltató azt javasolta neki, hogy közös megegyezéssel szüntessék meg a munkaviszonyt, mert így mindenki jól jár. Ezért 2014. 10. 20-ával közös megegyezéssel táppénz alatt megszüntették a munkaviszonyt. Ügyfelem most nagyon meg van ijedve, hogy jól döntött-e. Kérdeznénk, hogy így a továbbiakban jogosult-e táppénzre, hiszen előreláthatólag a leszázalékolásig táppénzen marad. Amennyiben ez rá nézve hátrányos, törölhető-e a közös megegyezés dokumentum, és milyen feltételekkel? Mit lehet ez ügyben tenni? Nagyon nagy szüksége lenne a táppénz összegére, egyéb jövedelemmel nem rendelkezik" – kérdezte olvasónk.
Sajnos az érintett magánszemély rosszul döntött – szögezte le Széles Imre. A biztosítási jogviszony megszűnése után – hacsak nem baleseti táppénzről van szó – táppénz nem jár.
Amennyiben a munkáltató nem hajlandó elállni a megállapodástól, bíróság előtt meg lehet azt támadni abban az esetben, ha a munkavállaló bizonyítani tudja, hogy a közös megegyezés megkötésekor valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt, feltéve, ha a tévedését a munkaadó okozta, vagy felismerhette. Az is hivatkozási alap lehet még, hogy a felek a megállapodás megkötésekor lényeges körülmény esetében ugyanabban a tévedésben voltak.
Lényeges körülményre vonatkozik a tévedés akkor, ha annak ismeretében a fél nem, vagy más tartalommal kötötte volna meg a megállapodást. Fontos tudni, hogy a bíróság előtt a felperesnek hitelt érdemlően (dokumentumokkal, tanúkkal) alá kell tudnia támasztania az állításait.
Hozzászólások (0)