hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjas bt.-beltag spórolna az egészségügyi járulékon

  • adozona.hu

Hogyan lehet minimalizálni egy nem működő bt. nyugdíjas beltagja után fizetendő járulékokat? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

"A bt. nem működik, az alaptevékenységét (bolti kiskereskedelem) nem folytatja, így a bt. beltagja a közreműködést nem tudja végezni, csak a képviseleti feladatokat (aláírás, banki utalás) látja el. A nyugdíjas beltag jövedelmet nem vesz ki, nem is tudna miből, mert bevételszerző tevékenység nincs. Az egészségbiztosítási járulékot sem igen tudja már fizetni, a már említett okok miatt. A kérdés az, hogy milyen módosítást kell a társasági szerződésben elvégezni, hogy a egészségbiztosítási járulékot ne kelljen fizetnie? (Például havi egyórás munkaviszonyban tevékenykedne, és ez mindent – képviselet, közreműködés stb. – magában foglalna.)" – kérdezte olvasónk.

Ha a nyugdíjas kiegészítő tevékenység keretében látja el a feladatait, akkor a vállalkozásnak havi 6 930 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie. A vállalkozásnak csak arra az időtartamra nem kell megfizetnie a havi 6930 (napi 231) forint egészségügyi szolgáltatási járulékot, amely alatt a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó

– keresőképtelen, gyermekgondozási segélyben részesül,

– fogvatartott,

– állat-egészségügyi szolgáltató tevékenysége, ügyvédi tevékenysége, közjegyzői vagy szabadalmi ügyvivői kamarai tagsága szünetel,

– egyéni vállalkozói tevékenysége szünetel,

– foglalkoztatása a munkaviszonyában vagy egyidejűleg fennálló több munkaviszonyában együttesen eléri a heti 36 órát.

A kérdésben említett havi 1 órás munkavégzés is megoldás lehet a közterhek csökkentésére, de ekkor tényleg nem lehet több a munkavégzés havi 1 óránál. Ez esetben a minimálbér egy napra eső részét munkabérként kell kifizetni. A nyugellátásban részesülő munkabéréből le kell vonni

– a 16 százalék személyi jövedelemadó-előleget,

– a 10 százalék nyugdíjjárulékot és

– a 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulékot.

Ha a saját jogú nyugellátásban részesülő munkaviszonyban dolgozik, akkor a munkabéréből le kell vonni a 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, de csak akkor, ha a nyugdíjának folyósítása szünetel.

A munkaviszonyban dolgozó nyugdíjas után is meg kell fizetnie a munkáltatónak

– 27 százalék szociális hozzájárulási adót és

– 1,5 százalék szakképzési hozzájárulást.

A szociális hozzájárulási adónál figyelembe kell venni azt is, hogy 55 év feletti munkavállalónál a munkáltató szociális hozzájárulási adókedvezménnyel élhet. A foglalkoztató legfeljebb 100 000 forint után 14,5 százalék szociális hozzájárulási adókedvezményt vehet igénybe. A kedvezményt részmunkaidős foglalkoztatás esetén a teljes munkaidőhöz viszonyított arányban csökkenteni kell. (Megjegyzés: a minimálbér 2015-ben havi 105 000 forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig havi 122 000 forint a garantált bérminimum; középfokú végzettségnek minősül a szakmunkás-iskola is.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink