hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha nyugdíját külföldre kéri, így alakul az utalás költsége

  • Molnár László

A nyugdíj abban az esetben folyósítható külföldre, ha a nyugdíjas az Európai Unió (EU), illetve Európai Gazdasági Társaság (EGT) valamely tagállamában él, vagy olyan országban van lakóhelye, amellyel Magyarországnak kétoldalú szociális biztonsági egyezménye van érvényben, de lehetséges a nyugdíj kifizetése harmadik országban élő számára is.

A külföldön élő személyek nyugellátásának kifizetésére vonatkozó magyar szabályozás – amely egyrészt a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.), másrészt az e törvény végrehajtásáról szóló 168/1997. (X. 6.) kormányrendelet (továbbiakban: TnyR.) rendelkezéseiből áll – 2013. január elsejétől módosult.

A Tny. külföldre történő nyugdíjkifizetésre vonatkozó szakasza a 79. § (2) bekezdése, valamint a TnyR. külföldre folyósításról rendelkező 75. §-a változott, amely alapján a külföldön élő jogosultak nyugellátásukat az eddig megszokottak mellett más módon, illetve más feltételekkel, a következők szerint vehetik kézhez.

Az érintettek nyugellátásuk folyósítását kérhetik belföldi meghatalmazott részére egyrészt postai kézbesítés útján, vagy belföldi meghatalmazott részére magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára. A jogosult mindkét esetben mentesül az utalási költség megfizetése alól.

Utalási költségtől mentes kifizetés még a magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára történő folyósítás, vagy az EGT állam területén élők esetében valamely EGT államban, pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára való kifizetés.

A Magyarországgal szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezményt kötött állam (továbbiakban: egyezményes ország) területén élők az egyezményes országban, pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára kérhetik nyugdíjuk folyósítását. Az egyezményes országban, pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára történő folyósítás költségét az érintett jogosult viseli.

Ha a külföldön élő érintett magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára szeretné kérni az ellátása összegét, azonban azzal nem rendelkezik és a számlanyitás miatt nem áll módjában Magyarországra utazni, a fentieken túlmenően lehetősége van arra, hogy az Erste Bank Hungary Zrt.-vel postai úton számlanyitásra irányuló szerződést kössön.

Külföldön élő jogosultak részére közvetlen postai úton történő kifizetésre nincs lehetőség.

(A rendelkezés alkalmazásában EGT államnak kell tekinteni az EGT országokon – Izland, Liechtenstein és Norvégia – kívül az Európai Unió tagállamait – Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxembourg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia , valamint Svájcot.
Egyezményes államnak minősül Ausztrália, Bosznia és Hercegovina, az Indiai Köztársaság, Kanada (Québec), a Koreai Köztársaság, a Koszovói Köztársaság, a Macedón Köztársaság, Mongólia, Montenegró, a Szerbia Köztársaság.)

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (1139 Budapest, Váci út 73., Postacím: 1820 Budapest),  amely a nyugellátások folyósításáért felelő intézmény, a magyarországi pénzintézeti számlára történő utalást, valamint a postai kézbesítést kizárólag forintban teljesíti. A Tny. alapján a nyugellátást havonta, forintban kell folyósítani, legkorábban attól a naptól kezdve, amelytől az megállapították, a jogosultság megszűnésének (illetve megszüntetésének) napjáig, de legfeljebb a jogosult halálának napját magában foglaló naptári hónap utolsó napjáig.

Az EGT tagállamba történő közvetlen utalás költségmentes. Az ellátás magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett bankszámlára történő utalása esetén azonban az ellátás más számlára való továbbutalásának költségét már a jogosultnak kell fizetnie az adott pénzintézet üzletszabályzatában meghatározottak szerint.

Az egyezményes országba történő közvetlen utalás költségét az érintettnek kell viselnie, amely 2013-ban 2900 forint. Ezen költségen felül az érintetteknek esetlegesen számolniuk kell a külföldi pénzintézetek üzletszabályzatában meghatározott fogadási költséggel is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink