hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munka családtámogatási és egészségbiztosítási ellátások mellett

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A legtöbb gyermekvállalás esetén járó pénzbeli és családtámogatási ellátás mellett megengedett a munkavégzés, azonban vannak kivételek, illetve különböző korlátozások; cikkünkben sorra vesszük a legfőbb eseteket.

Az első pénzbeli ellátás, amivel rendszerint találkozik a szülő, a csecsemőgondozási díj. Ez a gyermek születésétől kezdve (vagy legkorábban a várható szülést megelőző 28. naptól) jár az első 168 napban. A kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 41. paragrafusa kimondja, hogy nem jár csecsemőgondozási díj abban az esetben, ha az ellátást igénylő keresőtevékenységet folytat. A (3) bekezdés szerint az (1) bekezdés b) pontjának alkalmazásában nem minősül keresőtevékenységnek az ellátásra való jogosultság kezdőnapját megelőzően végzett tevékenységből származó jövedelem – ideértve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyijövedelemadó-mentes tiszteletdíjat is –, ha azt az ellátás folyósításának ideje alatt fizetik ki.

Segítségre lenne szüksége munkáltatói kérdésekben?
Rendelje meg kedvezményesen a Kedvező adózású munkavállalás 2019-ben című kiadványt.
Kiadványunk bemutatja, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben melyek a legkedvezőbb foglalkoztatási formák, és ötleteket ad a juttatások optimalizálásához.
Részletek >>

Klasszikusan a csecsemőgondozási díj után következik a sorban a gyermekgondozási díj (gyed). A gyermekgondozási ellátás folyósítása mellett a jelenlegi szabályozás alapján korlátlanul lehet munkát vállalni, tehát akár teljes munkaidős jogviszony is létesíthető. Mivel a gyed a csed lejártát követően jár, így legkorábban a 169. naptól kérvényezhető.

Ennél a pontnál érdemes szót ejteni a gyed, a napközbeni gyermekfelügyelet, illetve a munkavégzés kapcsolatáról.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, jár vagy sem gyed, ha a gyermek bolcsődébe jár, de a szülő nem dolgozik, hogyan lehet gyes, illetve az idén bevezetett új ellátás, a gyermekek otthongondozási díja (gyod) mellett dolgozni.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink