Mi lesz a nyugdíjakkal, megszűnhet-e az ellátás? Tények és tévhitek

  • adozona.hu

Nem először hallom azt a kijelentést, hogy mindenki annyi nyugdíjat kaphat, amennyi tb-járulékot befizet. A másik rémhír, hogy már jövőre sem fognak senkinek nyugdíjat fizetni, aki pedig még nem nyugdíjas, ne is számítson rá, hogy az lesz. Megmondom őszintén, az agyamra mennek ezek a "hülyeség"-ek, ezért szeretnék tájékoztatót kérni, hogy megmutathassam azoknak, akik biztosra állítják a nyugdíj eltörlését – írta olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértő reagált a felvetésekre.

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó nyugellátások olyan keresettől, jövedelemtől függő rendszeres pénzellátások, amelyek a biztosítottnak (volt biztosítottnak), illetve hozzátartozójának – nyugdíjjárulék megfizetése ellenében szerzett – meghatározott szolgálati idő alapján járnak. A nyugellátásokra – öregségi, hozzátartozói nyugdíjak –, valamint a korhatár előtti ellátásokra jogosító szolgálati időt általánosságban egy fennálló biztosítási jogviszony – például munkaviszony, közszolgálati jogviszony, vállalkozói, társas vállalkozói jogviszony, megbízási jogviszony stb. – alapozza meg, amely keresőtevékenységből származó jövedelemből a külön jogszabályban meghatározott mértékű nyugdíjjárulékot, 2020. július 1-jétől társadalombiztosítási járulékot levonták.

A nyugdíj összege az elismert szolgálati évek számától és a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset – 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő időpontjáig szerzett keresetekből számolt – összegétől függ, azaz a nyugellátás összege a havi átlagkereset összegének a megszerzett szolgálati időhöz rendelt százaléka.

A nyugdíjrendszer fenntartása és működtetése szempontjából a legfontosabb szerepe az állam központi költségvetésén belül elkülönült, külön törvényekben szabályozott Nyugdíjbiztosítási Alapnak van. A Nyugdíjbiztosítási Alap a központi költségvetési törvényekben éves szinten meghatározott saját bevételekkel és kiadásokkal rendelkezik, bevételei meghatározott célra használhatók fel. A Nyugdíjbiztosítási Alap elsődleges bevételeit képezi a biztosítási jogviszonyban állók keresetéből levont, illetve általuk megfizetett nyugdíjjárulék, illetve 2020. július 1-jétől a biztosított által fizetendő társadalombiztosítási járuléknak a Nyugdíjbiztosítási Alapot megillető része, a szociális hozzájárulási adónak a központi költségvetési törvényben meghatározott része, a járulékköteles pénzellátásokból [például gyermekgondozást segítő ellátás (gyes), gyermekgondozási díj (gyed), gyermekek otthongondozási díja (gyod), ápolási díj, álláskeresési támogatás] levont nyugdíjjárulék és a szolgálati idő szerzése céljából kötött megállapodás alapján. A Nyugdíjbiztosítási Alapot az öregségi nyugdíj, az özvegyi nyugdíj, az árvaellátás és a szülői nyugdíj, a nyugdíjasokat megillető méltányossági ellátások és a nyugdíjprémium finanszírozására, valamint a nyugdíjbiztosítási szervek működésének finanszírozására kell fordítani.

Az előzőekhez kapcsolódóan az alaptörvény meghatározza, hogy az állam feladata a biztosítottak befizetésein alapuló finanszírozhatóság folyamatos fenntartása.

A fentiek alapján egyértelműen kijelenthető, hogy tévesek a kérdező által jelzett azon felvetések, amelyek a társadalombiztosítási nyugdíj jövőbeni esetleges megszűnéséről szólnak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlaneladások minősítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Teljesítés helye, szálláshely

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink