adozona.hu
Külföldi gyógykezelések magyar tb-támogatással
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kulfoldi_gyogykezelesek_magyar_tbtamogatass_J8SO3J
Külföldi gyógykezelések magyar tb-támogatással
A koronavírus-járvány egyik következménye, hogy a tervezett műtétek várható időpontja jelentősen kitolódik. Remélhetőleg néhány hónap múlva, a járvány csillapodásával a tervezett kórházi műtétekre is nagyobb számban kerül sor, ha azonban ekkor is hosszú várakozási idővel találja magát szemben a beteg, akkor számításba veheti azt is, hogy a beavatkozás külföldön is elvégezhető, méghozzá magyar tb-támogatással. Írásunkban ismertetjük az előzetesen benyújtott kérelem alapján, engedély mellett, magyar tb-támogatással külföldön igénybe vehető gyógykezeléseket.
A tb által támogatott, azonban előzetes engedélyhez kötött külföldi kezeléseket az alábbi három csoportba sorolhatjuk:
• külföldi gyógykezelés az uniós rendeletek alapján,
• határon átnyúló egészségügyi ellátás,
• külföldi gyógykezelés méltányosságból.
Figyelemmel kell lenni arra, hogy a fenti, külföldi gyógykezelésekre szóló engedély a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által meghatározott időszakon belül használható fel.
Tekintsük át tehát az előzetes engedély mellett igénybe vehető külföldi gyógykezeléseket!
Külföldi gyógykezelés az uniós rendeletek alapján
Ha megnézzük a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapját, elég hosszú várakozási idővel igénybe vehető műtéti ellátásokkal szembesülünk. Például
• szívműtétnél (nyitott szívműtétnél) a tervezett átlagos várakozási idő 302 nap, amely minimum 0 naptól maximum 1529 nap (ami több, mint 4 év) várakozási időt jelent;
• transzkatéteres szívbillentyű-beültetésnél a tervezett átlagos várakozási idő 554 nap, amely minimum 30 naptól maximum 1966 nap (ami több, mint 5 év) várakozási időt jelent;
• mandula-, orrmandula-műtétnél a tervezett átlagos várakozási idő 243 nap, amely minimum 0 naptól maximum 525 nap (ami több, mint 1 év) várakozási időt jelent;
• hasfali, lágyéksérv műtét implantátum beültetésnél a várakozási idő 415 nap, amely minimum 2 naptól maximum 903 nap (ami közel 2,5 év) várakozási időt jelent;
• epekövesség miatti laparoszkópos beavatkozásnál a tervezett átlagos várakozási idő 454 nap, amely minimum 3 naptól maximum 965 nap (ami több, mint 2,5 év) várakozási időt jelent.
Ha tovább nézzük a várólistákat, akkor láthatjuk, hogy adott ellátásokon belül a várakozási idő országrészenként eltérő. Például mandula-, orrmandula-műtétnél a várakozási idő az Észak-Alföldön minimum 184 naptól maximum 436 napig terjed, míg Nyugat-közép Magyarországon ez az idő minimum 41 naptól maximum 180 nap. Azaz Nyugat-közép Magyarországon több, mint két és félszer rövidebb a maximális várakozási idő. Ezért érdemes a következőre figyelemmel lenni.
Az uniós rendeletek alapján igénybe vehető külföldi gyógykezelésnél úgy rendelkezik a jogszabály, hogy ha az ellátás a társadalombiztosításba befogadott (azaz Magyarországon is hozzáférhető), akkor a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) megvizsgálja, hogy a kérelmet benyújtott beteg ellátható-e Magyarországon. Azaz a kérelemben megjelölt orvosilag indokolt időn belül el tudja-e látni őt közfinanszírozott magyar egészségügyi szolgáltató.
Ha el tudja látni, akkor a NEAK elutasítja a kérelmet, és javaslatot tesz a hazai közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatóra úgy, hogy előzetesen tájékozódik a hazai közfinanszírozott egészségügyi szolgáltató fogadókészségéről. Ha a magyar egészségügyi szolgáltató tudja fogadni a beteget, akkor ez azt jelenti, hogy teljesen jogszerűen juthat a beteg Magyarországon belül gyorsabban ellátáshoz. Ez a „gyorsított” magyar egészségügyi ellátás tehát az uniós rendeletek alapján külföldi gyógykezelésre benyújtott kérelmen alapul.
Ha az ellátás orvosilag indokolt időn belül Magyarországon a fentiek alapján nem biztosítható, és külföldi egészségügyi szolgáltatónál az ellátás minősége és biztonsága, költséghatékonysága is megfelelő, akkor a NEAK tájékozódik az Európai Gazdasági Térség vagy Svájc területén letelepedett közfinanszírozott szolgáltatónál az intézmény fogadókészségéről és a gyógykezelés lehetséges időpontjáról, és ez alapján engedélyezi a külföldi gyógykezelést (azaz kiadja az uniós rendeletek szerinti jogosultságigazolást és az úgynevezett bírálati lapot).
Megjegyzés: a külföldi gyógykezelés kötelezően meg nem térítendő részére (például az utazás és a kísérő költségére is) a NEAK – a beteg kérésének és a kezelőorvos javaslatának figyelembevételével – méltányosságból támogatást nyújthat.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan érhető el a külföldi gyógykezelés határon átnyúló egészségügyi ellátás keretében!
Hozzászólások (0)