adozona.hu
Kft ügyvezető táppénze
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kft_ugyvezeto_tappenze_JB5NFE
Kft ügyvezető táppénze
Kft ügyvezetője főállású vállalkozóként nem vesz ki kivétet, csak a kötelező, 114 ezer forint alapján számított minimumjárulékokat fizeti. Beteg lesz. Jár-e neki táppénz, ha igen, mennyi? Olvasónk kérdésére szakértőnk, Radics zsuzsanna válaszolt.
Az egészségbiztosítási törvény alapján a táppénz összegét, az adott időszakban, a biztosított által elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem szerint kell kiszámítani. Azaz az ügyvezető esetében ez a jövedelem a garantált bér, azaz a 114 ezer forint, mivel ezután fizeti be a 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.
Az adott időszak, ami alapján a táppénzt számítják:
- Első lépésként: A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.(48. § (2) bekezdés)
- Második lépés: Ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. (48. § (3) bekezdés, amely nem változott)
- Ha a biztosított a fenti (2)–(3) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, de a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonya, táppénzét a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme alapján kell megállapítani. (48. § (6a) bekezdés)
- Ha a biztosított a (2)–(3) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, és a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően nincs legalább 180 naptári napi folyamatos biztosítási jogviszonya, akkor táppénzét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a tényleges vagy a szerződés szerinti jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem. (48. § (6b) bekezdés).
A táppénz összege a fenti jövedelem naptári napi átlagának
- 60 százaléka folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében,
- ennek rövidebb biztosítási időnél vagy ha a táppénz alatt kórházi kórházban kell feküdnie a betegnek, akkor a ötven százalék.
A táppénz egy napra járó összege azonban nem haladhatja meg a 196 ezer forint harmincad részét.
A témában itt és itt olvashat még.
Hozzászólások (0)