hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogszabályok útvesztőjében: a szochotörvény új passzusa, amit egyáltalán nem könnyű értelmezni

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Egyáltalán nem könnyű kiigazodni a járulék-, illetve szochofizetési szabályokon, nem csoda, az Adózónához is rengeteg, ehhez kapcsolódó kérdés érkezik. Jó példa erre a szochotörvény 1. § (9) bekezdése, amely szerint adóalapot képez az a jövedelem is, amelynek kifizetése (juttatása) olyan időszakra tekintettel történik, amely időszakban a Tbj. alapján biztosítási jogviszony állt fenn, függetlenül a kifizetés (juttatás) időpontjától.

A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (szochotörvény) 5. § (1) bekezdésének h) pontja értelmében nem keletkezik az 1. § (1)–(3) bekezdése szerint adófizetési kötelezettsége e tevékenysége, jogállása alapján szerzett jövedelme tekintetében a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj. ) szerint külföldinek minősülő személynek az általa megszerzett, járulékalapot képező olyan jövedelemre tekintettel, amely után járulékfizetési kötelezettség nem merül fel, ide nem értve az olyan jövedelmet, ami az 1. § (9) bekezdésének figyelembevételével adóalapot képez.

Mielőtt az utóbbi jogszabályi helyre, tehát az 1. § (9) bekezdésére tekintenénk, tisztázzunk egy látszólagos ellentmondást, nevezetesen, miként lehetséges az, hogy járulékalapot képező jövedelmet nem terhel járulékfizetési kötelezettség?

Nos, a járulékfizetési kötelezettség fennállásának két feltétele van: a kifizetett jövedelemnek a Tbj. 27. szakasza szerinti járulékalapot képező jövedelmek körébe kell tartoznia, és a kifizetésnek biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyból (Tbj. 6. §) kell származnia. E két feltétel együttes teljesülése eredményez járulékfizetési kötelezettséget. Tehát, ha a Tbj. meghatározása alapján járulékalapnak minősülő jövedelmet nem biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony alapján fizetik ki (ilyen lehet például a minimálbér 30 százalékát el nem érő havi tiszteletdíj), azt nem terheli társadalombiztosítási járulék.

Ajánljuk figyelmébe az Adózóna podcastsorozatát, kövessen bennünket Youtube-csatornánkon is!
Széles Imre: társadalombiztosítási ismeretek dióhéjban

Ugyanakkor a járulékkötelezettséget nem zárja ki, ha a kifizetésre a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony megszűnése után (már nem biztosított személy számára) kerül sor. A Tbj. 30. szakasza értelmében ugyanis a biztosítással járó jogviszony megszűnését követően, e jogviszony alapján kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelmet úgy kell figyelembe venni, mintha annak kifizetésére a jogviszony fennállásának utolsó napján került volna sor.

Tulajdonképpen ezt a szabályt veszi át a szochotörvény 1. paragrafusának (9) bekezdése, mely szerint adóalapot képez az a jövedelem is, amelynek kifizetése (juttatása) olyan időszakra tekintettel történik, amely időszakban a Tbj. alapján biztosítási jogviszony állt fenn, függetlenül a kifizetés (juttatás) időpontjától.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mileyn fejtörést okoz az új rendelkezés értelmezése!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink