hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Járulékfizetési kérdések egyéni vállalkozás szüneteltetésekor

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Szünetel az egyéni vállalkozó biztosítása az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének ideje alatt, tehát ezen időszakban az egyéni vállalkozó nem biztosított, havi minimum járulék- és adófizetés nem terheli. Ellenben, ha más jogviszonyban sem áll fenn a biztosítása, és nem illeti meg az egészségügyi szolgáltatás, akkor egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett. De mi történik abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó elmulasztja bejelenteni a szüneteltetés végét, és a szünetelés alatt munkát végez?

Mivel az egyéni vállalkozó a tevékenysége szüneteltetése alatt gazdasági tevékenységet nem folytathat, számlát nem bocsáthat ki, így a kérdésben említett bevétel nem egyéni vállalkozóként, hanem önálló tevékenységet folytató magánszemélyként szerzett bevétel lesz.

Ebből következően az említett jogviszony a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 6. paragrafus (1) bekezdésének f) pontja szerinti munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonynak (ezen belül egyéni vállalkozónak nem minősülő természetes személlyel létesített vállalkozási jogviszonynak) tekintendő, amely esetében a biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget a kifizetőnek kell elbírálnia, illetve bevallania az esetleges társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót. (Mindezt a megrendelő elkerülheti, ha az EVNY nyilvántartásban előzetesen meggyőződik arról, hogy működő egyéni vállalkozásról van-e szó.)

Az érintett személynek ugyanakkor e bevétele kapcsán sem egyéni vállalkozóként, sem magánszemélyként nincs további társadalombiztosítással összefüggő kötelezettsége.

(Ha a számlát nem kifizető számára bocsátotta ki, akkor viszont a szociális hozzájárulási adó az érintettet magánszemélyként és nem egyéni vállalkozóként terheli.)

Persze – és ez a gyakoribb eset – a szüneteltetés tartama alatt abban az esetben is keletkezhet vállalkozói bevétel, ha a vállalkozó tevékenységet nem folytat, hanem a korábbi munkájának az ellenértéke folyik be a szünetelési időszakban.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, rámutatva egy szeptember 1-jétől hatályos kiegészítésre is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink