hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Teljes körű tb-ellátás a külföldön dolgozóknak? Így lehetséges

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Tapasztalatok szerint a külföldön munkát vállalók, és ott biztosítottak jelentős része nem gondol arra, vagy elsumákolja, hogy Magyarországon be kell jelentenie a biztosítási jogviszonya megszűnését, ráadásul 15 napon belül. Ezt követően itthon nem vehetnek igénybe egészségügyi szolgáltatást. Ez mindaddig igaz, amíg nem igényelnek a munkavállalás helye szerinti országban úgynevezett S1 nyomtatványt, amelynek birtokában viszont már mindkét államban teljeskörű egészségügyi szolgáltatásra lesznek jogosultak.

Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy a taj számmal rendelkező személy, aki valamely EGT-tagállamban, illetve Svájcban, valamint a Magyarország által kötött nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó államban biztosított, köteles a külföldön létrejött biztosítását és annak megszűnését 15 napon belül bejelenteni a kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervének.

Ennek a bejelentésnek az a következménye, hogy a taj számmal – a külföldi munkavégzés ideje alatt – Magyarországon nem lehet egészségügyi szolgáltatást igénybe venni. Ha például egy taj számmal rendelkező magyar állampolgár, akinek Budapesten van a lakóhelye, a magyar munkaviszonyát megszünteti, mert 2015. augusztus 1-jétől Ausztriában fog munkaviszonyban dolgozni, akkor a következőképpen kell eljárni:
Budapesten, az egészségbiztosítási szakigazgatási szervnél, a Teve utcában beadja a "Bejelentő lap taj számmal rendelkező magyar állampolgár részére, aki EGT-tagállamban és egyezményes államban biztosított" nyomtatványt.

Az űrlapon többek között fel kell tüntetni:

– a biztosítás helye szerinti országot, amely jelen esetben Ausztria,
– a külföldi biztosító megnevezését,
– a külföldi biztosítási számát,
– a külföldi biztosítás jogcímét, amely jelen esetben munkaviszony,
– a külföldi biztosítás kezdetét, amely ez esetben 2015. augusztus 1.

Ezt követően az Ausztriában dolgozó személy Magyarországon vagy az osztrák munkaviszonya alapján kiadott Európai Egészségbiztosítási Kártyával veheti igénybe az orvosilag szükséges ellátást, vagy az S1 nyomtatvánnyal lesz jogosult teljes körűen egészségügyi szolgáltatásokra.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mikor jár az S1 nyomtatvány, hogyan kell azt igényelni, és mi a különbség az európai egészségbiztosítási kártya és az S1 nyomtatvány alapján igénybe vehető ellátások között.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink