adozona.hu
Határozott idejű munkaszerződés és várandósság – mikor jár csed, gyed?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Hatarozott_ideju_szerzodes_es_varandossag___UQOQKY
Határozott idejű munkaszerződés és várandósság – mikor jár csed, gyed?
Határozott idejű szerződést kötni nem minden esetben lehetséges, a törvény ennek maximum hosszáról is rendelkezik. Projektek, helyettesítés esetében azonban gyakran előfordul olyan helyzet, amikor a gyermek születésének időpontjakor már nem él a munkavállaló határozott idejű szerződése, nincs biztosítási jogviszonya. Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogy ilyen esetekben mikor jár csed, illetve gyed.
Mit ír elő a munka törvénykönyve a határozott idejű munkaviszony létesítéséről?
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 192. §
(1) A határozott idejű munkaviszony tartamát naptárilag vagy más alkalmas módon kell meghatározni. A munkaviszony megszűnésének időpontja nem függhet kizárólag a fél akaratától, ha a felek a munkaviszony tartamát nem naptárilag határozták meg. Ez utóbbi esetben a munkáltató tájékoztatja a munkavállalót a munkaviszony várható tartamáról.
(2) A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is.
(3) Ha a munkaviszony létesítéséhez hatósági engedély szükséges, a munkaviszony legfeljebb az engedélyben meghatározott tartamra létesíthető. Az engedély meghosszabbítása esetén az újabb határozott idejű munkaviszony tartama – a korábban létesített munkaviszony tartamával együtt – az öt évet meghaladhatja.
(4) A határozott idejű munkaviszony meghosszabbítása vagy a határozott idejű munkaviszony megszűnését követő hat hónapon belüli ismételt létesítése csak munkáltatói jogos érdek fennállása esetén lehetséges. A megállapodás nem irányulhat a munkavállaló jogos érdekének csorbítására.
Jellemző, hogy egy kismama helyettesítésére, távollétének idejére vesznek fel valakit határozott időre, vagy akár egy olyan projektre, ahol nagyjából tudják a projekt végét. Ilyenkor szükségesek olyan objektív mutatók, amelyek alátámasztják a határozott idő jogosságát. Állandóan hosszabbítgatni azonban nem lehet, főleg, ha ennek nincs objektív indoka, és az öt évet sem haladhatja meg a határozott időtartamok összes hossza.
Ha határozott időre szóló szerződése van egy munkavállalónak, aki várandós lesz, érdemes előre tervezni, egyeztetni a munkáltatóval. Álláspontom szerint a munkáltató is lehet rugalmas, próbálhat segíteni, partner lenni abban az esetben, ha a munkaszerződése már nem élne a munkavállalónak, mikor a gyermek születik.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja, milyen esetben jár a csed és a gyed, illetve mi történik, ha a munkaszerződés a terhesség ideje alatt vagy a szülést követően a határozott időtartam lejárta miatt megszűnik!
Hozzászólások (1)
Nem értem, miért a gazdaság szereplőire terheli rá az állam jogszabályokon keresztül a szociális gondoskodás feladatát is, amire az összes politikus hivatkozik a választások előtt. A munkáltató fizesse a szabadságokat, a táppénz 1/3-t, az üzemorvost, a szakszervezeti vezetőket, a sport támogatásokat, a bérletet,az iskolakezdést, építsen munkászszállás, munkahelyi bölcsődét, óvodát és még a szochot és a szakképzést is, valamint őrizze meg az összes munkáltatással kapcsolatos dokumentumot, hogy a külön erre a célra létrehozott hivatalok meg tudják állapítani a szociális ellátásokat, a havi adatszolgáltatások is kötelezőek természetesen. Álláspontom szerint már okafogyottá válik maga az állami bürokrácia, mert sikeresen outsorsingolta a saját tevékenységi körét a gazdasági szereplőkre.