hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hallgatói munkaszerződés: több pénz a zsebekben

  • Szikszainé dr. Bérces Anna
1

Az Országgyűlés által november 18-án elfogadott 2014. évi adócsomag több ponton módosította a hallgatói munkaszerződésekkel kapcsolatos közteherviselési szabályokat. Összefoglaltuk.

Az adó- és járulék-módosítási csomag két rendelkezése is foglalkozik a hallgatói munkaszerződés alapján, szakmai gyakorlaton vagy gyakorlati képzésen résztvevő hallgatók társadalombiztosítási helyzetével.

Az egyik szabály az 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 11. §-át módosítja, a másik pedig a szociális hozzájárulási adó szabályait is tartalmazó 2011. évi CLVI. törvény (a továbbiakban: szocho törvény) rendelkezését változtatja meg.

A Tbj. 11. §-ának módosítása szerint 2014. január 1-jétől nem lesz biztosított az a hallgató, akit hallgatói munkaszerződés alapján képzési program keretében vagy a képzés részeként megszervezett szakmai gyakorlat, gyakorlati képzés keretében foglalkoztatnak. Vagyis – az eddigiektől eltérően – a szakmai gyakorlat időszakára kapott díjazás alapján nem szerez jogosultságot sem pénzbeli egészségbiztosítási-, sem álláskeresési ellátásra, s ez az időszak nem eredményez számára szolgálati időt.

Természetesen – mint felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója – természetbeni egészségügyi ellátásra (kórházi-, háziorvosi ellátás, gyógyszertámogatás stb.) a szakmai gyakorlat időszaka alatt is jogosult.

A szocho törvény 455. §-ának új szabályai szerint nem kell szociális hozzájárulási adót fizetnie annak a foglalkoztatónak, aki a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerinti hallgatói munkaszerződés alapján foglalkoztat hallgatót.

Mindez azt jelenti, hogy a jövő évtől a szakmai gyakorlat alapján történő foglalkoztatás esetén sem a foglalkoztatót, sem a foglalkoztatott hallgatót nem terheli társadalombiztosítási kötelezettség.

A hallgatót a képzés részeként megszervezett szakmai gyakorlaton foglalkoztatják. A foglalkoztató részére havi 100 000 forint díjazást fizet.

A jelenleg hatályos szabályok szerint a 100 000 forint hallgatói munkadíj munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül, s utána a foglalkoztatónak 27 százalékos szociális hozzájárulási adót, a hallgatónak pedig, 18,5 százalékos egyéni járulékot kell fizetnie (10 százalék nyugdíj-járulék, 8, 5 százalék egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék).

2014-től ez megváltozik, s az új szabályok szerint a foglalkoztató a 27 százalékos szociális hozzájárulási adó (példánkban havi 27 ezer forint), a hallgató pedig a 18,5 százalékos egyéni járulék (példánkban havi 18 500 forint) megfizetése alól mentesül.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
cseleb01

Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben a kifizető az 1998. évi LXVI. törvény alapján százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás fizetésére miért nem lesz köteles.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink