hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetés nélküli szabadságra küldi a munkáltatója? Nem lesz biztosított!

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Alábbi cikkünkben – kitérve a koronavírus elleni védőoltási kötelezettségre is – a fizetés nélküli szabadságról és ennek társadalombiztosítási megítéléséről adunk tájékoztatást.

A munkavállaló fizetés nélküli szabadsága kapcsán megkülönböztetünk a munkavállaló kérésére kiadandó fizetés nélküli szabadságot, valamint a munkáltató mérlegelésén, illetve a munkáltató és a munkavállaló megállapodásán alapuló fizetés nélküli szabadságot.

A munkavállaló kérelmére kötelezően kiadandó fizetés nélküli szabadságok a következők:

– A gyermek gondozása céljából kiadott fizetés nélküli szabadság: A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig fizetés nélküli szabadságra jogosult. A gyermek harmadik életéve után legfeljebb a gyermek tizedik életévének betöltéséig a fizetés nélküli szabadság akkor jár, ha ezen időtartamban a munkavállaló gyermekgondozást segítő ellátásban is részesül.

– Szintén a gyermek gondozásához kötődik a másik két fizetés nélküli szabadság is, azaz az örökbefogadott gyermek, illetve a nagyszülő unokája gondozása érdekében kérelmezett szabadság. A munkavállaló – örökbe fogadott gyermeke gondozása céljából – a gyermekgondozásba történő kihelyezésének kezdő időpontjától számított három évig, 3 évesnél idősebb gyermek esetén hat hónapig fizetés nélküli szabadságra jogosult. Továbbá a munkavállaló a nagyszülői gyermekgondozási díj időtartamára fizetés nélküli szabadságra jogosult.

– Fizetés nélküli szabadság jár a munkavállaló hozzátartozójának tartós – előreláthatólag harminc napot meghaladó – személyes ápolása céljából, legfeljebb két évi ápolás idejére, vagy a munkavállaló a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatának teljesítése idejére.

Más a helyzet akkor, ha a munkavállaló például utazás, tanulás, építkezés kapcsán igényel fizetés nélküli szabadságot. Ez esetben nem köteles a munkáltató kiadni a fizetés nélküli szabadságot, azaz a szabadság kiadása a munkáltató mérlegelésére, illetve a felek megállapodására épül, és nem jogszabályi kötelezettségen alapul.

A fizetés nélküli szabadságnak nemcsak munkajogi vonzata, hanem társadalombiztosítási következménye is van.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben kifejtjük, mely esetekben maradnak továbbra is biztosítottak a fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállalók, és mikor kell maguk után egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Unión belüli jövedelem adózása, árfolyama II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Revolut

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink