hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csed igénylése: nem kell kapkodni, sokaknak 55 ezer forint is lehet jövőre a többlet

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A minimálbér emelkedése befolyással lehet az egészségbiztosítási ellátásokra is, egyebek mellett a gyed vagy a táppénz maximumára. Cikkünkben azt elemezzük, hogy milyen hatással van a minimálbér emelkedése a csecsemőgondozási díjra azon kismama esetében, aki mostanában szül, számít-e, hogy még decemberben indítja a csedet vagy januárban, ha erre a szabályok szerint lehetősége van.

 

Első körben feltételezzük, hogy a gyermeket váró kismamának a csedre való jogosultsága rendben van, tehát a gyermek születése előtti két évben rendelkezik legalább 365 biztosítotti nappal, valamint a csed tervezett indításakor is biztosítási jogviszonyban lesz.

Nézzük meg, hogy mit ír a jogszabály a csecsemőgondozási díj számítási verzióiról!

1997. évi LXXXIII. törvény [ Ebtv. ] 42. paragrafus (2) bekezdése szerint a csecsemőgondozási díj naptári napi alapját a 48. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani. A (3) bekezdés szerint, ha a a naptári napi alap nem állapítható meg a (2) bekezdésben foglaltak szerint, naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része. A (4) bekezdés pedig kimondja, hogy ha a biztosított naptári napi jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a csecsemőgondozási díj összegének megállapításánál a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg.

Az előzőekben a 48. § (1) és (2) bekezdésére való utalás az alábbi táppénzes számításokra vonatkoznak, ez alapján kell a csedet is számolni.

48. § (1) Ha a biztosítási idő a táppénzre való jogosultság kezdő napját megelőzően a 48/A paragrafus (1) bekezdése szerint folyamatos, a táppénz alapját a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(2) Ha a biztosított az (1) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, azonban az (1) bekezdés szerinti időszak utolsó napjához időben legközelebb eső időszakban rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, és van legalább a táppénzre való jogosultság kezdő napjától 180 napnyi - a 48/A. § (2) bekezdése szerinti - folyamatos biztosítási jogviszonya, akkor a táppénz naptári napi alapját a 120 napi tényleges jövedelem alapján kell megállapítani.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben mindezt lefordítjuk gyakorlati nyelvre, és megnézzük, kiknél számít a minimálbér emelkedése!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink