hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átalakítanák a magánnyugdíj-rendszert Romániában

  • MTI

A korábbi cáfolatok ellenére Románia mégis módosítani akarja a kötelező magánnyugdíj-rendszert, több változatot is elemez a bukaresti pénzügyminisztérium – jelentette ki Mihai Tudose román miniszterelnök.

A kormányfő egy televíziós műsorban elmondta: három változattal számolnak. Az egyik szerint a kötelező magánnyugdíj megmarad, de a biztosítók által felszámolt 2,5 százalékos kezelési költséget eltörlik, a második szerint csökkentik a járulék arányát, amit az államnak át kell utalnia a magánbiztosítóknak kötelező magánnyugdíj címen, illetve harmadikként felkínálják az embereknek, hogy a magánbiztosítót vagy az állami nyugdíj-pénztárat válasszák.

Már 2014-ben, majd az idén többször felmerült a kötelező magánnyugdíjak államosításának lehetősége. Legutóbb Ionut Misa pénzügyminiszter június végén, a Tudose-kormány beiktatásakor beszélt erről a lehetőségről. Akkor a miniszterelnök cáfolta a pénzügyminisztert.

Most viszont a kormányfő hozta szóba a magánnyugdíj-rendszer módosítását, ugyanis szerinte az állami nyugdíjalapnak magasabb a hozama, mint a magánnyugdíj alapoknak.

Romániában 2007-ben vezették be a magánnyugdíj-rendszert, amely az állami nyugdíj kiegészítéseként működik.

A rendszer első pillérét az állami nyugdíj képezi, a második pillérét a kötelező magánnyugdíj, amely a 35 év alattiak számára kötelező, a harmadik pillér a nem kötelező magánnyugdíj.

A biztosítottak bruttó jövedelmének 5,1 százalékát utalja át az állam a második pillérbe. Ezt a járulékot akarja drasztikusan csökkenteni a kormány az egyik változat szerint. A viták egyelőre csak a kötelező magánnyugdíjról szólnak.

Elemzők szerint a kormány azért akar több pénzt az állami nyugdíjalapban tartani, mert az elmúlt évek sorozatos nyugdíjemelései következtében az idén az állami nyugdíjalap hiánya elérheti a 28 milliárd lejt, ami a bruttó hazai termék 3,5 százaléka.

A kormányfő ugyanabban a műsorban élesen bírálta azokat a bankokat, amelyek nem jelentenek nyereséget. Tudose szerint a Romániában működő 36 bank mintegy fele veszteségesen működik, így nem fizet társasági adót.

Szerinte ez azért van, mert a Romániában megtermelt nyereséget kiviszik az országból.

A miniszterelnök már többször bírálta a pénzintézeteket, és kilátásba helyezte, hogy amennyiben az érintett bankok nem változtatnak ezen a gyakorlaton, nyilvánosságra hozzák a veszteséges bankok listáját, és felszólítják az embereket, vigyék a nyereségesen működő, „biztonságos” bankokba megtakarításaikat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink