adozona.hu
Ügyvezetők: megbízás vagy jogviszony?
//adozona.hu/tarsasagi_jog/Ugyvezetok_megbizas_vagy_jogviszony_RLNZ1V
Ügyvezetők: megbízás vagy jogviszony?
Gyakran felmerülő kérdés, hogy a korlátolt felelősségű társaság ügyvezetője megbízás, vagy munkaviszony alapján is elláthatja-e a feladatait, illetve kell-e ezt a társasági szerződésben szabályozni.
A 2006. évi IV. törvény a gazdasági társaságokról (továbbiakban: Gt.) 22. §. (2) bekezdése értelmében:
A vezető tisztségviselőt e minőségében megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre - a törvényben meghatározott eltérésekkel –
a) a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályait (társasági jogi jogviszony) vagy
b) a munkaviszonyra irányadó szabályokat
kell alkalmazni.
Ha a vezető tisztségviselő nem áll munkaviszonyban a gazdasági társaságnál, akkor a gazdasági társaság és a vezető tisztségviselő jogviszonya alatt egy sajátos társasági jogi jogviszonyt kell érteni, amelyre elsődlegesen a Gt., másodlagosan (a nem szabályozott kérdésekben) a Polgári törvénykönyv megbízásra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.
A Gt. kimondja, hogy a vezető tisztséget - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik - nem láthatja el munkaviszonyban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja, azaz amennyiben az egyszemélyes kft. tagja, és ügyvezetője ugyanazon személy, akkor az alapító okiratnak tartalmaznia kell, hogy az ügyvezető a vezető tisztséget munkaviszonyban látja el.
Erről alapításkor az eljáró ügyvédet feltétlenül tájékoztatni kell, mivel az egyszerűsített cégeljárásban használt okiratminta a fenti rendelkezést nem tartalmazza, így ilyenkor okiratminta alkalmazására és egyszerűsített eljárás lefolytatására nincs lehetőség.
A fenti szabályból az következik, hogy több személyes társaság esetében nem kötelező a munkaviszonyról a társasági szerződésben rendelkezni, hanem elegendő, ha például a tagok a taggyűlésen erről döntenek.
A taggyűlési határozatban rögzíteni kell a munkaviszony feltételeit is. A Gt. szerint a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik az ügyvezetők díjazásának a megállapítása, azaz munkaviszony esetében a munkabér kérdésében való döntés.
Korábban a Gt. a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe sorolta az ügyvezető felett a munkáltatói jogok gyakorlását (ha az ügyvezető a társasággal munkaviszonyban is áll, a munkáltatói jogok gyakorlása).
Jelenleg ilyen szabály nincs, így álláspontom szerint a társasági szerződésben a taggyűlés hatáskörénél ezt rögzíteni kell.
Hozzászólások (1)
Kapcsolódó kérdésem: ha az egyszemélyes Kft. a társasági szerződésbe beírja, hogy az ügyvezetői feladatokat a Kft. tagja munkaviszonyban látja el, akkor a munkaszerződést önmagával kötheti meg a tag? Vagyis egy általa két helyen aláírt szerződés tartalmazza a munkaszerződés valamennyi kellékét, és így kell a szerződést pl. béremelés esetén is módosítani?