hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adható-e SZÉP-kártya szimpátia alapján?

  • adozona.hu

Megteheti-e egy munkáltató, hogy a 9 teljes munkaidőben dolgozó munkavállaló közül csak hétnek ad SZÉP-kártyára juttatást? Mennyi beleszólása van az ügyvezetőnek a döntésbe? Olvasói kérdésre dr. Koltay Zsolt Miklós a budlegal Ügyvédi Társulás ügyvédje válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: adott egy kft., melynek van 2 fő ügyvezetője, munkáltatói jogkörrel együtt. Adott egy tulajdonosi kör, amely nem vállal felelősséget semmiért, mégis elvárja, hogy az ötleteit megvalósítsák. Indokolatlanul diszkriminálhat-e egy tulajdonos 2 fő 8 órás dolgozót, vagy beleszólása van az ügyvezetőnek is? Egyáltalán, ha megválasztott ügyvezető teljes jogkörrel, akkor milyen lehetőségei vannak? A közgyűlés elé visznek mindent, és ott ez a tulaj mindig leszavaz mindent, nem tudnak az ügyvezetők mit tenni. Sajnos a felelősséget meg nem vállalja a tulaj. Tehát elviheti-e a hibákért a felelősséget egy ügyvezető, aki nem ért egyet a közgyűlés döntésével? SZÉP-kártyát nem akar adni a 9 fő teljes munkaidősnek, csak 7 főnek. Pusztán mert az egyik dolgozónak a felesége is ennél a cégnél dolgozik (családon belül 2 főnek luxus), irodai dolgozó és nem szimpatikus neki. A munkáját mindenki elvégzi. Az ügyvezetőnek milyen hatásköre van? A másik kérdés, hogy lehet-e diszkriminálni, ilyesmivel.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az egyenlő bánásmódhoz való jog
az Alaptörvényben- biztosított olyan alapjog, amely minden személyt megillet és amelyet a gazdasági élet valamennyi szereplője köteles tiszteletben tartani, beleértve a munkáltató társaságokat is. Az alkotmányos követelmény célja, hogy az azonos vagy hasonló helyzetben lévő személyeket ne érje eltérő bánásmód.

Az Adózóna oldalán munkajog témában további írásokat itt olvashat.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 12. § (1) bekezdése értelmében a munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. Ugyanezen paragrafus (2) bekezdése pedig rögzíti, hogy munkabérnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában minden, a munkaviszony alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli és természetbeni juttatás, így a SZÉP-kártya is mint béren kívüli juttatás.

Összehasonlítható helyzetben lévő munkavállónak tekinthetjük az egyenlő értékű munkát végző munkavállalókat. Ennek megállapításánál különös figyelemmel kell lenni az elvégzett munka természetére, minőségére, mennyiségére, a munkakörülményekre, a szükséges szakképzettségre, fizikai vagy szellemi erőfeszítésre, tapasztalatra, felelősségre, a munkaerő-piaci viszonyokra. Ha a béren kívüli juttatásban az összehasonlítható helyzetben lévő munkavállaló családi állapotára tekintettel nem részesül munkáltatói rendelkezés alapján, a rendelkezés közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősülhet, ezáltal eredményezheti a munkavállalók személyiségi jogainak a sérelmét is.

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) a gazdasági társaságokra vonatkozóan kimondja a 3:112. § (2) bekezdésében, hogy a vezető tisztségviselő a társaság ügyvezetését a gazdasági társaság érdekeinek elsődlegessége alapján önállóan látja el, e minőségében a jogszabályoknak, a létesítő okiratnak és a társaság legfőbb szerve határozatainak van alávetve, ezeket tehát mind figyelembe kell venni eljárása során az ügyvezetőnek. Felelősségét tekintve fontos szabály a Ptk. 3:24. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés, miszerint a vezető tisztségviselő (tehát jelen esetben az ügyvezető) által e jogkörében eljárva harmadik személynek okozott károkért a jogi személy felel, illetve a jogi személlyel egyetemlegesen felel, ha a kárt szándékosan okozta.

Az ügyvezető lehetőségeit meghatározza az is, hogy ezen tevékenységét milyen típusú jogviszonyban látja el. A munkaviszony keretében eljáró ügyvezető jogosult megtagadni az olyan utasítás teljesítését, amely jogszabályba ütközik, a megbízási jogviszony keretében eljáró ügyvezető pedig köteles megtagadni az olyan utasítás teljesítését, amelynek végrehajtása jogszabály megsértésével jár együtt.

A kérdésben felvázolt tényállás szerint, a béren kívüli juttatásról a társaság mint munkáltató dönt, ezért a felelősség elsősorban a munkáltatót terheli. A felelősségi kérdések pontos meghatározása azonban az eset összes egyéb releváns körülményét figyelembe véve lehetséges.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink