hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végelszámolná a cégét? Teendők lépésről lépésre

  • adozona.hu

Mi a menete annak, ha egy nem működő és tartozás nélküli kft. tulajdonosai „bezárnák” a céget? A végelszámolás szabályaira vonatkozó olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.

A végelszámolás részletszabályait a 2006. évi V. törvény a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról tartalmazza.

Ha a cég nem fizetésképtelen, akkor végelszámolással megszüntethető. A végelszámolás elhatározása előtt meg kell bizonyosodni róla, hogy nincs olyan kötelezettsége a társaságnak, amit nem tud teljesíteni (ide értve a tagi kölcsönt is!). Valamint fontos tudni, hogy az  Art. 89. § (1) bekezdése alapján az adóhatóság a végelszámolás alá vont cégnél kötelezően lefolytatja az ellenőrzést.

„Az adózók ellenőrzésre történő kiválasztása

89. § (1) Kötelező az ellenőrzést lefolytatni

a) a vállalkozónál, ha végelszámolását rendelték el”

A végelszámolást a cég legfőbb szerve határozhatja el, úgy, hogy határozatot hoz a cég jogutód nélküli megszűnéséről.

A határozatnak tartalmaznia kell:

– a végelszámolás kezdő időpontját,

– a végelszámoló megválasztását és

– rendelkezést a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok, valamint a részvételével működő alapítvány vagy egyesület sorsáról.

A végelszámolás kezdő időpontja nem lehet korábbi, mint a határozat kelte.

A végelszámolás kezdő időpontjától a korábbi vezető tisztségviselő megbízatása megszűnik, a cég vezető tisztségviselője (törvényes képviselője) a végelszámoló lesz.

A végelszámoló a végelszámolás megindítását változásbejegyzési kérelemben köteles bejelenteni a cégbíróságnak a végelszámolás kezdő időpontjától számított 15 napon belül. Ctv. 55. § (1) és 101. § (1)) Az eljárásban ügyvéd közreműködése szükséges.

A cégbíróság a végelszámolás megindításáról végzést hoz, amelyet a Cégközlönyben közzétesz. A közlemény tartalmazza a hitelezőknek szóló felhívást, hogy követeléseiket a közzétételtől számított 40 napon belül a végelszámolónak jelentsék be.

A végelszámolás közzétételétől számított 15 napon belül a végelszámoló – szükség szerint – értesíti a végelszámolás megindításáról:

– az ingatlanügyi hatóságot,

– ha a cég valamely vagyontárgya országos közhiteles vagy közérdekből vezetett nyilvántartásban szerepel, e nyilvántartást vezető szervezetet,

– a területileg illetékes állami munkaerőpiaci szervezetet,

– a környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságot,

– a cég pénzforgalmi számláit vezető valamennyi pénzforgalmi szolgáltatót,

– a cég vagyoni részvételével működő jogalanyok vezető tisztségviselőit, illetve a cég részvételével működő egyesületeket, alapítványokat,

– a cég által vagy ellen indított és folyamatban lévő hatósági és bírósági eljárásokban az eljáró hatóságot vagy bíróságot.

A végelszámolás kezdő napját követő 30 napon belül a cég korábbi vezető tisztségviselője köteles:

– a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal tevékenységet lezáró beszámolót készíteni, letétbe helyezni és közzétenni

– a tevékenységzáró adóbevallásokat az adóhatósághoz benyújtani (’71., ’65., ’08., ’01 számú bevallásokat. Az eva, a kata és a kiva hatálya alá tartozó gazdálkodó esetében pedig a ’71. számú bevallás helyett a ’43. számú, KATA, KIVA jelű bevallást),

– a tevékenységet lezáró adóbevallással egyidejűleg teljesíteni a tevékenységet lezáró adóbevallás időszakát megelőző azon időszakokra vonatkozó adóbevallási kötelezettségeket is, amelyek teljesítésének határideje a tevékenységet lezáró bevallás benyújtásakor még nem járt le,

– a cég iratanyagát a végelszámolónak átadni.

A végelszámoló végelszámolási nyitó mérleget készít a cég korábbi tisztségviselője által készített, a tevékenységet lezáró beszámoló mérlegének adataiból, majd a hitelezők igénybejelentésére nyitva álló határidőt követően – legfeljebb 75 napon belül – a hitelezői követelések alapján korrigálja a végelszámolási nyitó mérleget (korrigált végelszámolási nyitó mérleget készít), amelyet a cég legfőbb szerve elé terjeszt.

Ha a végelszámoló a korrigált végelszámolási nyitó mérleg alapján azt állapítja meg, hogy a cég vagyona a hitelezők követeléseinek fedezetére nem elegendő, és a tagok a hiányzó összeget 30 napon belül nem fizetik meg, haladéktalanul köteles felszámolási eljárás lefolytatására irányuló kérelmet benyújtani.

A végelszámoló legfontosabb feladatai:

– a cég vagyoni helyzetét felméri,

– követeléseit behajtja,

– tartozásait kiegyenlíti,

– jogait érvényesíti és kötelezettségeit teljesíti,

– vagyoni eszközeit szükség esetén értékesíti,

– a hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyont a cég tagjai (részvényesei) között pénzben vagy természetben felosztja és a

– cég működését megszünteti.

A végelszámolás alatt az általános szabályok szerint kell teljesíteni a bevallási kötelezettségeket, azzal, hogy a bevalláson jelölni kell a végelszámolás tényét. Az adóbevallási kötelezettséget akkor is teljesíteni kell, ha adófizetési kötelezettség nem keletkezett („NY” jelű elektronikus űrlap)!

Továbbá, ha a végelszámolás a megindításának üzleti évében nem fejeződik be, a végelszámoló a

számviteli törvényben meghatározott üzleti évenként köteles:

– a beszámolót elkészíteni, letétbe helyezni és közzétenni;

– tájékoztatót készíteni a cég, valamint a végelszámolási eljárás helyzetéről a legfőbb szerv
és a cégbíróság részére.

A végelszámolást a végelszámolás kezdő időpontjától számított legkésőbb 3 éven belül be kell fejezni. Ha a cég törlésére irányuló kérelem benyújtása 3 éven belül nem történik meg, kényszertörlési eljárás lefolytatására kerül sor.

A végelszámoló a végelszámolás befejezésekor elkészíti és a legfőbb szerv elé terjeszti jóváhagyásra (a cégnél működő felügyelőbizottság vagy más ellenőrzésre feljogosított szerv, illetve könyvvizsgáló jelentésével együtt):

– az adóbevallásokat,

– a végelszámolás utolsó üzleti évéről készült számviteli törvény szerinti beszámolót,

– a vagyonfelosztási javaslatot, amelyben a végelszámoló díjának mértékére is indítványt tesz,

– a zárójelentést, azaz a végelszámolási időszak gazdasági eseményeinek bemutatásáról szóló összefoglaló értékelést, valamint

– a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok, illetve a részvételével működő egyesületek, alapítványok sorsára vonatkozó javaslatot.

A legfőbb szerv az előterjesztett iratokról és a vagyonfelosztásról határozatot hoz, amelyben rendelkezni kell a végelszámoló díjáról és a végelszámolás költségeinek, köztük az iratanyag őrzésének és a cég megszűnésével kapcsolatban felmerülő egyéb költségeknek a viseléséről.

A legfőbb szerv dönt a felosztott vagyon kiadásának időpontjáról is, amelynek lebonyolítására a végelszámoló köteles. A vagyon kiadására nem kerülhet sor a cég törlésére vonatkozó végzés meghozatala előtt.

A végelszámoló adatszolgáltatást köteles teljesíteni a biztosítottak jogviszonyára vonatkozó nyugdíjbiztosítási adatokról a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv illetve az adóhatóság részére. A végelszámoló írásban kérhet igazolást az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítéséről formai megkötés nélkül a NAV ügyfélszolgálati irodáin keresztül vagy postai úton. Az igazolást a cégbíróságon előterjesztett törlési kérelemhez kell csatolni.

Az igazolás kérésénél figyelembe kell venni, hogy annak kiadására az adóhatóságnak 30 napos ügyintézési határidő áll rendelkezésre, amely legfeljebb 30 nappal meghosszabbítható.

A cég a cégjegyzékből való törléssel szűnik meg. Ha a cég végelszámolással szűnik meg, a cégbíróság a céget akkor törölheti a cégjegyzékből, ha a végelszámolást lezáró beszámoló közzétételétől számított 90 nap eltelt, vagy ezt megelőzően akkor, ha az állami adó- és vámhatóság elektronikus úton arról tájékoztatja, hogy a cégnél adóhatósági eljárás nincs folyamatban, és ellenőrzést, végrehajtást nem kezdeményez. Amennyiben a tájékoztatás szerint az adóhatóság a cégnél eljárást folytat, vagy ellenőrzést, végrehajtást kezdeményez, vagy a cég köztartozással rendelkezik, a cég csak az adóhatósági eljárások jogerős befejezéséről szóló, a köztartozást érintően nemlegesnek minősülő elektronikus tájékoztatást követően törölhető a cégjegyzékből. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink