adozona.hu
Büntetés is jöhet, ha elmarad a törzstőkeemelés
//adozona.hu/tarsasagi_jog/Buntetes_is_johet_ha_elmarad_a_torzstokeeme_PHP9V5
Büntetés is jöhet, ha elmarad a törzstőkeemelés
Mintegy 130 ezer kft.-nek kell még 3 millió forintra emelnie a törzstőkéjét március 15-éig, különben a cégbíróság komoly pénzbüntetéssel sújtja azokat a cégeket, amelyek elmulasztják az emelést. A törvényi kötelezettség teljesítésére többféle lehetősége is van az érintetteknek, mutat rá a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Baker Tilly Hungária.
A 2014. március 15-én hatályba lépett új Ptk. minimum 3 millió forintban határozta meg a kft.-k törvényileg előírt jegyzett tőkéjét. Ennek következtében a Magyarországon jelenleg működő kft.-k mintegy 90 százalékának, vagyis közel 130 ezer kft.-nek kell jelentős törzstőke-emelést végrehajtania legkésőbb 2016. március 15-éig.
„Fontos tudni, hogy a cég törzstőkéjén felüli vagyonból is lehet tőkét emelni, ha a vagyon erre fedezetet nyújt. Ebben az esetben a tőkeemelésről szóló döntés alapja a cég 6 hónapnál nem régebbi éves beszámolója vagy közbenső mérlege lehet. Ilyenkor célszerű, az egyébként is elkészítendő, 2015. december 31-ei fordulónapra összeállított mérleget erre a célra felhasználni. Ehhez azonban szükséges, hogy a mérlegkészítés időpontja március 15. előtti legyen. Ha ez a dátum eddig március 15. utáni volt a cég számviteli politikája szerint, akkor a 2015. év végi mérleg felhasználásához a számviteli politika még 2015. évi módosítása szükséges”– hangsúlyozta Kőszegi Anna, a Baker Tilly Hungária könyvvizsgálati szolgáltatásokért felelős partnere.
Hozzátette: „A módosítással kapcsolatos március 15-ei határidőre azért is érdemes odafigyelnie a vállalkozásoknak, mert ha addigra nem teljesítik a törvényi előírásokat, akkor a cégbíróság súlyos pénzbírsággal is sújthatja őket a bejelentési kötelezettség késedelme miatt.”
Ha az érintett vállalkozásnak nincs lehetősége a törzstőke-emelésre, akkor át kell alakulnia egy olyan cégformává – például betéti társasággá – ahol már nincs kötelező tőkeminimum. Ebben az esetben viszont a cégnek már számolnia kell az átalakulással járó vagyonmérleg készítési és könyvvizsgálati, valamint közzétételi kötelezettséggel és annak költségeivel.
A cégek a minimálisan jegyzett tőkéjüket a már fent említett mód mellett külső forrásból is emelhetik. Ezek közül a legegyszerűbb eljárás a tagok pénzbeli vagy nem pénzbeli vagyoni hozzájárulása (apport).
Ugyancsak népszerű és egyszerű megoldás még a tagi hitel tőkévé konvertálása. Ez az eljárás viszont a magánszemély egy elengedett követelésének fog számítani, ami az illetékfizetési kötelezettség miatt nem a legolcsóbb megoldás.
„A cégeknek minden esetben figyelembe kell venniük, hogy a cégbírósághoz benyújtott társasági határozat és változásbejegyzési kérelem csak abban az esetben lesz térítésmentes, ha azok csak az új Ptk. rendelkezéseihez történő igazítással kapcsolatos módosításokat tartalmaznak” – mondta el Kőszegi Anna. Hozzátette: egyéb változtatás esetén ugyanis akár 40 ezer forint is lehet a módosítás összege. Ezért az érintett vállalkozásoknak minden esetben érdemes előzetesen egyeztetniük a saját könyvelőjükkel.
Az új Ptk. azt is lehetővé teszi a cégek számára, hogy a tagok a törzstőke-emeléshez szükséges anyagi hozzájárulásukat több év alatt teljesítsék és azt a cég által kitermelt nyereségből fedezzék. „Ugyanakkor ilyen esetekben számolni kell azzal, hogy a társaság egészen addig nem fizethet osztalékot a tagoknak, amíg azok a törzstőkét a nyereségből fel nem töltik a törvényben foglalt 3 millió forintos szintre. Azt is figyelembe kell venni, hogy ebben az időszakban a tagok a saját vagyonukkal is felelnek a vállalkozásuk tartozásaiért” – tette hozzá a Kőszegi Anna, a Baker Tilly Hungária partnere.
Hozzászólások (0)