hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi várhat az önfoglalkoztatókra 2013-ban?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Ha az Országgyűlés őszi ülésszakán elfogadja a kormány által benyújtott, T/7954 számon tárgysorozatba vett törvényjavaslatot, két új, választható adónemmel bővül a közterhek megfizetésének rendszere. Ezek egyike lesz a kisadózó vállalkozások tételes adója. Összefoglaltuk, hogy kiket érint, és várhatóan mit jelent az új tételes adó.

Ki lehet majd tételes kisadózó?

A tételes adót egyéni vállalkozó, egyéni cég, kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság, kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaság választhatja majd, az állami adóhatóságnak az e célra rendszeresített nyomtatványon történő bejelentéssel.  A bejelentés bármikor megtehető, a tételes adózás a választás bejelentését követő hónap első napjától alkalmazható.

Nem választható a tételes adózás az adószám két éven belül történt jogerős felfüggesztése esetén.

Ki jár jól?
A kisadózói tételes adóról szóló előző - jogokat és kötelességeket összegző - cikkünket itt olvashatja. Azt is kiszámoltuk, kinek éri meg a tételes adó és a tervezett kisvállalati adó.


Betéti társaság, közkereseti társaság tételes adózása (kisadózása) választása esetében a tételes adót minden személyes közreműködésre köteles tag után fizetni kell. Ez azt jelenti, hogy a választás bejelentésével egyidejűleg kötelezően be kell jelenteni a nevét, címét és adóazonosító jelét annak a tagnak, aki, vagy azoknak a tagoknak, akik bármilyen jogviszonyban – kivéve a munkaviszonyt – végzett személyes közreműködéssel részt vesz(nek) a kisadózó vállalkozás tevékenységében. Ők kisadózónak minősülnek, míg a be nem jelentett tagok kizárólag munkaviszony keretében működhetnek közre. E szabály megsértésével a személyesen közreműködő tag közreműködését be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásának kell tekinteni.

Bérkompenzáció 2012 különszám – amit eddig nem tudott, vagy nem értett

Július 4-én jelent meg az Adózóna Bérkompenzáció 2012 különszáma, ami választ ad számos problémás kérdésre.  Az exkluzív különszámot kizárólag az Adózóna előfizetői kapják meg! A kiadványt digitális formátumban (pdf) kapja meg, amit a gépén elmenthet, majd kinyomtathat vagy másoknak továbbíthat.


Rendelje meg itt bármelyik Adózóna.hu csomagot, és a 365 napos teljes hozzáférés mellett megkapja a különszámot is. A kiadványt a befizetés beérkezése és feldolgozása után küldjük ki, ezért minél hamarabb befizeti a kiküldött csekket, annál hamarabb küldjük Önnek a Bárkompenzáció 2012 különszámot!

Ízelítő a tematikából:

- Ki jogosult bérkompenzációra?
- Mekkora béremelés szükséges a kompenzációhoz?
- A jogosulatlanul igénybevett kompenzáció következményei, szankciói.
- Speciális esetek: bérkompenzáció például munkakör-változás, évközi munkaviszony-kezdés/megszűnés, táppénz, betegszabadság idején.
- Kötelező-e alkalmazni az elvárt béremelést?
- Köztartozás mellett igénybe vehető-e szociális hozzájárulási adókedvezmény?
- Vonatkozik-e bármilyen feltétel az újonnan belépő foglalkoztatottak vérére?
- Családi kedvezmény figyelembe vehető-e a bérkompenzációnál?
- Végrehajtható-e és hogyan normarendezés az elvárt béremeléssel egy időben?

 

A szabályozás kiterjed a kisadózóként történő adózás megszűnésének eseteire is. Így többek között a tételes adó szerinti adózás megszűnik, ha az adóhatóság számla vagy nyugtaadás elmulasztásáért, be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásáért mulasztási bírságot állapít meg a kisadózó vállalkozás (a kisadózó vállalkozások tételes adóját jogszerűen választó egyéni vállalkozó, egyéni cég, közkereseti társaság és betéti társaság) terhére, vagy a kisadózó adószámát felfüggeszti, illetve akkor is, ha a kisadózó állami adóhatóságnál nyilvántartott, végrehajtható adótartozása a naptári negyedév utolsó napján meghaladja az 500 ezer forintot. A megszűnéstől számított két naptári évben a kisadózóként történő adózás ismételten nem választható.

Mennyit kell majd fizetni?

A tételes adó mértéke szempontjából meg kell különböztetni a főállású és a nem főállású kisadózót.

Főállású kisadózó az a kisadózó, aki a tárgyhó bármely napján nem áll legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban, vagy nem minősül a társadalombiztosítás ellátásairól és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény (Tbj.) szerinti kiegészítő tevékenységet folytatónak vagy a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek alapján külföldön biztosított személynek, továbbá aki nem minősül a kétoldalú szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezmény alapján más államban biztosítottnak.

A törvényjavaslat szerint a tételes adó mértéke a főállású kisadózó után havi 50 ezer forint a főállásúnak nem minősülő kisadózó után havi 25 ezer forint lesz.

Ha a teljes naptári hónapban az egyéni vállalkozó kisadózó az egyéni vállalkozói tevékenységét szüneteltette, erre a hónapra tételes adót nem kell fizetnie.

A tételes adót a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig kell megfizetni.

Ha a kisadózó vállalkozás naptári évben elért bevétele a 6 millió forintot meghaladja, a tételes adó megfizetésén túlmenően a 6 millió forintot meghaladó rész után 40 százalékos mértékű adót is kell fizetnie az adóévet követő év január 20. napjáig. Naptári évben megszerzett bevételnek kell tekinteni a naptári évben a kisadózás választását megelőzően befolyt bevételt is. Minderre tekintettel, ha a vállalkozás bevétele a naptári évben meghaladta a 6 millió forintot, a vállalkozás a 6 millió forintos összeghatár meghaladását követő 15 napon belül köteles ezt az állami adóhatóságnak bejelenteni.

A további tudnivalókról cikkünk folytatásában olvashat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Méhész őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Órabéres dolgozók ünnepnapi távolléti díja

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Union belüli jövedelem adózása, árfolyama?

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink