hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kis- és középvállalkozások szoftvertermékek beszerzése utáni tao-kedvezménye

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (tao-törvény) 7. § (1) bekezdés zs) pontja szerinti rendelkezés alapján csökkenti az adózás előtti eredményt az adóév utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősülő adózónál az immateriális javak között az adóévben állományba vett, korábban még használatba nem vett szoftvertermékek felhasználási joga, szellemi termék bekerülési értéke, ha az a kapcsolódó egyéb feltételeknek [tao-törvény (11) és (12) bekezdésében foglaltaknak] is megfelel.

A tao-törvény említett rendelkezése szerint tehát az úgynevezett kis- és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye alkalmazható kkv-k esetén a korábban még használatba nem vett szoftvertermékek felhasználási jogára, illetve szellemi termék bekerülési értékére is. Ennek megfelelően az adózó tulajdonában álló, szerzői jogvédelemben részesülő szoftvertermékek, továbbá a szoftvertermékek felhasználási jogának a bekerülési értékével is csökkenthető az adózás előtti eredmény, ha az megfelel az egyéb feltételeknek is, többek között azzal, hogy új, vagyis korábban még használatba nem vett eszközről van szó.

A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) alapján a szerzői jogi védelem hatálya kiterjed a számítógépi programalkotás és a hozzá tartozó dokumentáció (szoftver) akár forráskódban, akár tárgykódban vagy bármilyen más formában rögzített minden fajtájára (ideértve a felhasználói programot és az operációs rendszert is).

A szerzői jogok az említett jogszabály alapján egyrészt a személyhez fűződő, másrészt vagyoni jogok lehetnek, melyek összessége a szerzőt illeti meg. E jogosultságok közül a szerző a személyhez fűződő jogait nem ruházhatja át, a vagyoni jogok ugyanakkor átruházhatók, ebben a körben ugyanis a szerzőnek kizárólagos joga van a mű egészének vagy valamely azonosítható részének anyagi formában és nem anyagi formában történő bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére.

Az Adózóna társasági adóval kapcsolatos egyéb írásait itt olvashatja el.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen módokon kerülhet az adóalany könyveibe a szoftvertermék, illetve az arra vonatkozó felhasználási jog!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink