hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyesületi tagdíj elszámolása és annak hatása az adófizetésre

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

Kérdések merültek fel azzal kapcsolatban, hogyan kell kezelni az egyesületeknél a tagdíjbevételt a számviteli elszámolásban és az adózásban.

Számviteli elszámolás

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) nem rendelkezik az egyesület részére fizetett tagdíj elszámolásáról. Kizárólag a számviteli törvény szerinti egyes egyéb szervezetek beszámolókészítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 479/2016. kormányrendelet tartalmazza közvetett módon – az eredmény-kimutatás tagolását bemutató 4. számú mellékletben – hogy az egyesületnek a tagdíjat egyéb bevételként kell elszámolni.  

Társasági adó

A tagdíj az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) 20. paragrafus (1) bekezdésének a) pontja szerint az alapcél szerinti tevékenység bevétele (azaz nem minősül gazdasági-vállalkozási tevékenység bevételének). Ebből következően társasági adó nem merül fel, ha az egyesületnek kizárólag tagdíjbevétele van.

Az egyesület ugyanis a társaságiadó-alapot a vállalkozási tevékenység adózás előtti eredményének a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 9. paragrafusának (1)-(1a) bekezdésében előírt módosító tételekkel korrigált összegében állapítja meg. Ennek során a vállalkozási tevékenység adózás előtti eredményének az Ectv. rendelkezései szerinti gazdasági-vállalkozási tevékenység adózás előtti eredményét tekinti. Az Ectv. alkalmazásában (2. § 11. pont) gazdasági-vállalkozási tevékenység a jövedelem- és vagyonszerzésre irányuló vagy azt eredményező, üzletszerűen végzett gazdasági tevékenység, kivéve

a) az adomány (ajándék) elfogadását,
b) a létesítő okiratban meghatározott cél szerinti tevékenységet (ideértve a közhasznú tevékenységet is),
c) a pénzeszközök betétbe, értékpapírba, társasági részesedésbe történő elhelyezését,
d) az ingatlan megszerzését, használatának átengedését és átruházását.

A cél szerinti tevékenység tehát nem minősül gazdasági-vállalkozási tevékenységnek, így az alapcélt szolgáló tagdíj az alapcél szerinti (közhasznú) tevékenység bevétele, így nem képezi részét a társaságiadó-alapnak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az iparűzési adózással, illetve az innovációs járulékkal kapcsolatos vonatkozó szabályokat.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra. 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink