hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az osztalékelőleg és az osztalék könyveléséről

  • adozona.hu

Át kell-e könyvelni a 2016-ban felvett osztalékelőleget a megváltozott szabályoknak megfelelően osztalékká? – kérdezte egyik olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy kft.-ben a 2016. év elején osztalékelőleget vettek ki a tagok, majd év végén szintén osztalékelőleg-kifizetésre került sor. A megváltozott szabályoknak megfelelően az osztalékelőleget még a 2016. évben át kell-e könyvelni osztalékká? Mivel akkor kell könyvelni, amikor kifizetésre kerül sor, a 2016. évben a zárással kellene osztalékká minősíteni? A tag az szja-bevallásában minek fogja bevallani? Az év folyamán a 1608-as bevallásban osztalékelőleget vallottunk be. Az idén májusban beadandó szja-bevallásban is osztalékelőlegként szerepeljen? És mikor fog osztalékként szerepelni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A 2016-os beszámolóban az alábbi feladatokat kell végrehajtani a megváltozott szabályok miatt:

Ahhoz, hogy a 2016. évi beszámoló mérlegében a saját tőke megelőző (2015. évi záró) adatai a 2016. évi szabályoknak megfelelően kerüljenek kimutatásra, a 2015. évi záró adatokat vissza kell fejteni az adózott eredményig.

(Ebből következően a rövid lejáratú kötelezettségek között kimutatott osztalékkötelezettség összegét nulla értékben kell szerepeltetni a mérlegben annak érdekében, hogy a mérlegfőösszeg ne változzon.) A 2016. üzleti év nyitását követően azonban ezeket a módosításokat könyvelni nem szabad, hanem majd csak a 2016.évi mérlegben kimutatni.

Vagyis a 2016. üzleti év nyitását még a 2015. évi záró mérleg főkönyvi számokra kell elvégezni, majd a nyitást követően a mérleg szerinti eredményt át kell/ene vezetni az eredménytartalék számlára. Ezután a Mérleg szerinti eredmény főkönyvi számla helyett/mellett nyissunk meg egy 2016. évtől használandó Adózott eredmény főkönyvi számot. 

A 2016. év végén a főkönyvi zárásnál a 493. Adózott eredmény elszámolása számla egyenlegét a 419. Adózott eredmény számlára kell átvezetni.

A kötelezettségek között – ha volt korábban jóváhagyott, ki nem fizetett osztalék –, a 2015-ös főkönyvi kivonat alapján nyitott Kötelezettségek a tulajdonosokkal szemben (osztalék) számla majd a kifizetéskor fog a könyvelésben kifutni. (A kötelezettség a valóságban nem tűnt el attól, hogy változott az osztalék mérlegbeli megítélése.)

A 2016-os zárással tehát nem minősül a 2016-ban kifizetett előleg automatikusan osztaléknak, az majd csak a jóváhagyáskor válik azzá, addig előlegnek minősül, akként van nyilvántartva és úgy is kell bevallani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink