hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amit a nonprofit szervezetek adóbevallásáról tudni kell

  • Pölöskei Pálné

Hogyan hatnak a társasági adóról szóló törvény változásai a civil szervezetek adóalapjára? Milyen esetekben lehet választani a régi és az új szabályok között, milyen szempontokra kell figyelni a döntésnél? Összefoglaltuk.

1. A nonprofit szervezetekre vonatkozó általános előírások

A társaságiadó-bevallás helyett 2016. május 31-éig – a TAONY jelű bevallást helyettesítő nyomtatványon – nyilatkozatot kell tennie az egyházi jogi személynek, továbbá – a közhasznú nonprofit gazdasági társaság, a vízitársulat és a szociális szövetkezet kivételével – a többi nonprofit szervezetnek (alapítvány, közalapítvány, egyesület, köztestület, lakásszövetkezet, önkéntes kölcsönös biztosítópénztár, közhasznú szervezetként besorolt felsőoktatási intézmény, európai területi társulás, a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézmény), ha az adóévben vállalkozási tevékenységből (az önkéntes kölcsönös biztosító pénztárnál kiegészítő vállalkozási tevékenységből) származó bevételt nem ért el, vagy e tevékenységéhez kapcsolódóan költséget, ráfordítást nem számolt el.

Vállalkozási tevékenység folytatása esetén az említett összes szervezetnek a 1529-es nyomtatványon kell a társasági adót bevallani, függetlenül attól, hogy a nyilvántartásait az egyszeres vagy kettős könyvvitel rendszerében vezeti.

Az európai területi társulás és a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézmény kivételével nem kell a nonprofit szervezeteknek alkalmazni a jövedelem/nyereség-minimumra vonatkozó előírásokat, és nem kell adóelőleget bevallani.

Az  egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (civil törvény) szerint elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységű szervezetnek minősülő nonprofit szervezetnek (ide értve a közhasznú nonprofit gazdasági társaságot, a vízitársulatot és a szociális szövetkezetet is) a teljes adózás előtti eredményéből kiindolva kell a társaságiadó-kötelezetséget megállapítani a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao) 6. §-ában foglalt előrás szerint. Ez azt jelenti, hogy úgy kell adózniuk mint egy nonprofitnak nem minősülő gazdasági társaságnak. 

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi a különbség a korábbi és a jelenlegi szabályok között, mire érdemes figyelni, amikor eldönti, hogy 2015-ös adóalapját melyik alapján határozza meg!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink