hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Zűrzavar az önkéntes egészségpénztári befizetésben

  • adozona.hu

Össze-vissza utalta egy cég alkalmazottja után a vállalt önkéntes egészségpénztári befizetések havi összegeit, hogyan kell ilyen esetben elszámolni? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértő válaszolt.

„A kft. vállalta, hogy fizeti az alkalmazottja után a 31 500 forintos önkéntes egészségpénztári befizetést, előre fizetéssel. Ezt január 3-án meg is tette 01., 02., 03. hónap megjelöléssel. A szabály szerint ez havonta be lett jelentve a 08-as bevalláson. A második negyedévben is havonta lett jelentve, de a fizetést elmulasztotta a cég. Még július hónapban is megtörtént a lejelentés. Augusztus hónapot kell most leadni, és kiderült, hogy szeptember 1-jén küldte el a cég a háromszor 31 500 forintot az egészségpénztárba, július, augusztus, szeptember megjelöléssel. Kérdés: mi a teendője a könyvelőnek a 08-as bevallásokkal? Hatszor fizetett a cég, és hétszer már bevallottuk. A havi bevallások elküldésekor nem áll rendelkezésre a banki kivonat, hogy ellenőrizzük az utalást. Ha módosítani kell a 4., 5., 6., hónapot a bérszámfejtésben, ki kell törölni és újra elkészíteni, önellenőrizni? Vagy elegendő figyelembe venni az utalások és a bevallások számát? Mi a legegyszerűbb szabályos megoldás?” – kérdezte olvasónk.

Az önkéntes kölcsönös egészségpénztári munkáltatói befizetés (legfeljebb a minimálbér 30 százalékának megfelelő összeg), mint béren kívüli juttatás elszámolásának szabályait a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 71. paragrafusának (3) bekezdése részletezi.

Ennek megfelelően, ha előre történik az utalás, a kifizetőt terhelő kötelezettségeket a juttatás közölt hónapjának kötelezettségeként kell bevallani és befizetni, ahogyan ez a kérdésben szereplő cég esetében is történt 2015. első negyedévére vonatkozóan.

Amennyiben az utalás utólagosan (legfeljebb három hónapra) történik, úgy a vonatkozó közterheket az utalás hónapjának kötelezettségeként kell a kifizetőnek bevallania és megfizetnie.

A kérdésben megadott adatok szerint 2015. április, május és június hónapokra utólag sem történt utalás, és ezt a cég nem is tervezte, tekintettel arra, hogy a – 2015. év I. negyedévet követő – első utalás során július, augusztus és szeptember hónapokra hivatkozott.

Az április-június hónapokra vonatkozó bevallásokat sajnos önellenőrzéssel kell helyesbíteni, hiszen azokra vonatkozóan nem történt sem előre, sem határidőben utalás.

Ha utólag – a pénztárral egyeztetve – mégis rendezi a második negyedévet a munkaadó (ez a valószínű), úgy az utólagos utalás miatt az utalás hónapjának kötelezettségeként kell azt bevallani.   

Ugyanakkor július hónapot érintően utólagos utalásról, augusztus hó vonatkozásában az esedékességkor, míg szeptember esetében előre történő utalásról van szó. Július és szeptember hónapot ezért szeptember havi, míg az augusztust az augusztus havi kötelezettségként kell bevallani. 

Az önellenőrzés elvégzése előtt – az átutalásokon megjelöltektől függetlenül – célszerű felvenniük az illetékes pénztárral a kapcsolatot, és egyeztetni, mely hónapokra számolták el a szóban forgó tételeket. Ennek megfelelően dönthető el, hogy az utalás előre, vagy az adott hónapra, esetleg utólag történt. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink