adozona.hu
Így kell meghatározni a vállalkozói osztalékalapot
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Vallalkozoi_osztalekalap_Y4PHC7
Így kell meghatározni a vállalkozói osztalékalapot
Hogyan határozandó meg az egyéni vállalkozó osztalékalapja, ha a vállalkozás céljaira szolgáló gép költsége az előző évben keletkezett, de az üzembe helyezésre csak a következő évben kerül sor? – kérdezte egyik olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az egyéni vállalkozók bevételeinek és költségeinek meghatározása pénzforgalmi szemléletet követ, azaz a pénz beérkezésének, illetve kifizetésének az időpontja a meghatározó.
Bevétel minden olyan vagyoni érték, melyre vállalkozási tevékenysége alapján tesz szert az adóévben – akkor is, ha másik adóévre vonatkozik (Szja. tv. 10. mell.)
Az egyéni vállalkozó az Szja. tv. 4 és 10. melléklete alapján számolhat el költségeket a bevétellel szemben. A leggyakoribb költségek felsorolását lásd az Szja 11. sz. mellékletében, mely többek között az értékcsökkenési leírás szabályait is tartalmazza.
Tárgyi eszköznek minősül minden olyan anyagi eszköz, amely tartósan, legalább egy éven túl – közvetlenül vagy közvetve – szolgálja a vállalkozás tevékenységét.
Kizárólag üzemi célt szolgálnak azok a tárgyi eszközök és nem anyagi javak, amelyeket a magánszemély önálló tevékenységével kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. (Nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi.)
Értékcsökkenési leírást az üzembehelyezés napjától – napi időarányosítással – a kiselejtezés vagy elidegenítés (apportálás, stb.) napjáig lehet elszámolni.
A fentieknek megfelelően a kiadás ugyan 2016-ban keletkezett, de mivel aktiválandó tételről van szó, a 2016-os évben nem lehet költségként elszámolni, azaz nem csökkenti az osztalékalapot.
2017-ben lehet aktiválni, amikor üzembe helyezték, és innen kezdődhetne az értékcsökkenés elszámolása is, kivéve azt a részt, melyre már nem számolható el amortizáció a fejlesztési tartalék felhasználása miatt. (A fejlesztési tartalék képzése voltaképpen egy előrehozott értékcsökkenés-elszámolás a még be sem szerzett gépekre.)
Hozzászólások (2)
Szerintem nem így van. A kérdésből arra lehet következtetni, hogy egy járműről van szó (20% écs), amit 2016 évbe kifizetek, de csak 2017 évbe helyeztek forgalomba ezért 2017-be aktiválták, de akár lehet más eszköz is, mert elszámolása ugyan az. Az SZJA-törvény 49/C§ (6) bekezdés d) pontja kimondja, hogy osztalék alapot csökkentő tételként figyelembe vehető a beruházási költségként nyilvántartott összeg feltéve, hogy nem kezdték el az értékcsökkenési leírást. Ezért 2016 évbe 10 mFt-ot osztalékadó csökkentő tételként figyelembe lehet venni.
2017 évbe osztalékadó nővelő tételként kell figyelembe kell venni (49/C§ (2) bekezdés c) pontja alapján az értékcsökkenés megkezdésének évében az előző években beruházási költségként az előző években osztalék alapot csökkentő összegeket. Jelen esetben 10mFt-ot.
2017 évben osztalékadó csökkentő tételként lehet figyelembe venni az SZJA-törvény 49/C§ (6) bekezdés a) pontja alapján a tárgyi eszköz értékéből értékcsökkenési leírást meghaladó összeget, ha az értékcsökkenést az adó évben kezdi el. Jelen esetben 10mFt plusz az aktiválásig felmerülő beruházási költség (üzembe helyezési költségek) mínusz az eszköz 2017 évi écs-je.
Összefoglalva. 2016évbe osztalék adóalap csökkentő tétel 10 millió forint.
2017 évbe osztalék adóalap növelő tétel 10 millió Forint.
2017 évbe osztalék adóalap csökkentő 10 millió Forint plusz az aktiválásig felmerülő beruházási költség (üzembe helyezési költségek) mínusz az eszköz 2017 évi écs-je.
... hááát ... az utolsó mondatban kifejtett válasz kifejezetten frappáns... :-)